Поларниот бран во Европа не попушта: Студот досега однесе 60 животи

447 Views Јануари 11, 2017 Свет Камелија Делија

Како последица на хипотермија предизвикана од поларниот студен бран што зафати поголем дел од Европа, само во последниве неколку дена починаа најмалку 60 лица.  

Најмногу жртви, 24, има во Украина, 10 во Белорусија, по шест во Полска, Романија и Словачка, а во земјите од западен Балкан студот однесе најмалку седум нови жртви. 

Во Полска, која е најтешко погодена од поларниот студ со температури под минус 20 степени Целзиусови, само во последниве 48 часа починаа уште шест лица.

Ист број на жртви од хипотермија, според податоците на романското Министерство за здравство, се регистрирани и во Романија.  

Во земјите од западен Балкан само во последниве 24 часа се регистрирани седум нови жртви на хипотремија, од кои тројца во Србија.

Жртви на студеното време, главно бездомници и мигранти, се регистирани и во Албанија, Бугарија, Италија и Чешка. 

МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.