Бизнис

(ВИДЕО) Анѓушев: Либерализацијата на пазарот нема да ја поскапи струјата

До крајот на следната година целосно ќе се либерализира пазарот на електрична енергија, а либерализацијата нема да донесе повисоки сметки за струја, истакна вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на денешното презентирање на Законот за енергетика.

Газди од работниците барале дел од исплатената минимална плата да им ја вратат на рака

​Констатирани се првите притисоци и злоупотреби со исплатата на минималната плата во текстилните конфекции во земјава, објави на прес-конференција Кристина Ампева од штипското здружение „Гласно-Текстилец“.

АХВ: На македонскиот пазар не се пласирани небезбедни количини млеко „Лакталис“

​Агенцијата за храна и ветеринарство денеска информира дека досега нема добиено нотификација дека на македонскиот пазар се пласирани небезбедни количини млеко и над 600 млечни производи на компанијата „Лакталис“ 

Во прекин железничкиот товарен сообраќај, а од вечерва и патничкиот

Железничкиот товарен сообраќај во Македонија е во целосен прекин од 07:30 часот утринава, а  железничкиот патнички сообраќај од станица Скопје Патничка ќе се одвива само до полноќ, соопшти МЖ Транспорт ад Скопје.

 
Декември 11, 2017 Бизнис Никола Осило

Во милионска трансакција продадени акции од тетовски „Жито Полог“

Во блок-трансакција вредна 7 милиони денари денес на Македонската берза беа продадени 3.650 акции од „Жито Полог“ АД Тетово. Акциите се продадоа по цена од 1.940 денари за акција.

 

 

Бензините и дизелот поскапуваат за половина денар

Од вечер на на полноќ цените на бензините и дизелот се зголемуваат за 0,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени се зголемуваат во просек за 0,74 проценти.

Раст од 11%: За 11 месеци регистрирани 1,87 милиони патници на аеродромите

Вкупно 1.876.304 патници поминале на двата македонски аеродроми од јануари до ноември годинава, покажува статистиката на концесионерот ТАВ.

Декември 11, 2017 Бизнис Никола Осило

Фирмите на семејството Каранфиловски во меѓусебни бизнис зделки вредни 79 милиони евра

ФЗЦ „11 Октомври“ преку Македонската берза објави одлука за одобрување меѓусебно поврзани зделки со поврзаните друштва: Квалитет пром ДООЕЛ увоз-извоз Куманово; друштво за производство и трговија на големо и мало, увоз – извоз Детоил 

 

Извозот на тутун и цигари поголем за 18 милиони евра

Извозот на тутун и тутунски производи во првите три квартали годинава изнесува 109,4 милиони евра. Тоа е за 18,1 милион евра повеќе споредено со извозот во првите три квартали минатата година кога биле извезени тутун и тутунски производи во вредност од 91,3 милиони евра.

Купуваме двојно повеќе отколку што продаваме: Расте увозот, паѓа извозот на храна

Во првите три квартали годинава вкупната вредност на извезени прехранбени производи изнесува 228,1 милиони евра, покажуваат податоците на Народната банка за трговската размена.