Забава

Синергија на забава и култура на Златни денови Кратово 2017

Од 2014 година градот на кулите и мостови е домаќин и организатор на еден од најзабавните фестивали на музика и култура. Веќе четврта година по ред Кратово успева да се воспостави како еден од најпознатите градови каде што постои совршена синергија на забава, култура и историја.

Мадона купи куќа во Португалија

Поп ѕвездата Мадона одлучи да се пресели во околината на португалскиот главен град Лисабон, со цел на својот син да му овозможи се што му е потребно за градење професионална фудбалска кариера.

Даниел Деј Луис заминува во пензија

​Трикраниот добитник на наградата Оскар, Даниел Деј Луис, кој е еден од најпознатите актери во својата генерација, одличи дефинитивно да го напушти актерството и да се пензионира.

„Ангелс кафе“ ќе организира Summer beach festival по петти пат

Добро познатото штипско кафуле Ангелс кафе одлучи да го организира Summer beach festival по петти пат (#SBF5) на 25,26 и 27 август.

Почина италијанската модна креаторка Карла Фенди

​Италијанската модна креаторка Карла Фенди, која беше и почесна претседателка на компанијата „Фенди Груп“, почина на 80-годишна возраст. „Фенди Груп“ е познат бренд за производство на бунди и чанти.

Во спомен куќата на Тоше Проески почна третата работилница за млади гитаристи

Тетата бесплатна музичката работилница „Krusevo Workshop 2017” почна со работа денеска во Спомен куќата на Тоше Проески во Крушево. На неа присуствуваат триесеттина млади гитаристи од цела Македонија.

(ВИДЕО) Како звучи „Јовано Јованке“ во изведба на филхармонијата од Хамбург

На концерт насловен „Век на прогони“ од страна на филхармонијата од Хамбург, каде што специјален гостин беше тапанарот Мартин Грубингер, беше изведена и македонската песна „Јовано Јованке“.

Хрватска етно-група собира пари за да одржи концерти кај нас, кампањата им се вика „Луди за Македонија“

Групата Езерки & 7/8 собираат пари за да настапат во Македонија. Тие се чувари на македонската музика во Хрватска и собираат пари за да можат да дојдат и да настапат овде.Тие имаат и фејсбук страница „Да ги однесеме Езерке во Македонија“ .

Баскерфест вечерва ќе започне со спектакуларна парада низ центарот на Скопје

Фестивалот кој веќе 12-та година шири насмевки, вечерва ќе биде спектакуларно отворен со парада на сите учесници, кои ќе имаат музичка поддршка од Градскиот дувачки оркестар и девојките од танцовиот клуб „Еурека“ кои ги гледаме на секој натпревар на нашиот ракометен шампион „Вардар“. 

Листа на Форбс: Кои се најбогатите славни личности во 2017 година

Списанието Форбс објави листа на 100 најбогати ѕвезди во 2017 година.  Предвид ги земале сите тие кои спаѓаат под категоријата „celebrity” т.е. музичари, автори, глумци, спортисти и реалити ѕвезди