Забава

Сергеј Четковиќ и Бајага ќе настапат на Супер Скопје, а забавата почнува вечерва

Со настапот на Сергеј Четковиќ вечерва на Кејот 13 Ноевмри во 21 часот и официјално ќе започне првиот викенд од големата забава „Супер Скопје“. На оваа локација во рамките на „Супер Скопје“, покрај вечерашниот концерт на Четковиќ, скопјани утре 19 август, (сабота) од 21 часот ќе се забавуваат со Бајага и Инструктори.

„Форбс“: Ема Стоун е најплатена актерка во светот

„Форбс“ ја посочи добитничката на „Оскар“ Ема Стоун за највисоко платена актерка во светот. Според рејтингот за 2017 година, објавен денеска на сајтот на весникот, ѕвездата од филмот „Ла ла ленд“ заработила во последната година 26 милиони долари.

(ВИДЕО) Рекорд: Над 10.000 лица изведоа народен танц во Индонезија

Повеќе од 10.000 лица се собраа во провинцијата Ацех во Индонезија за да го соборат рекордот во изведувањето на народниот танц саман.

(Фото) Скопје седум дена уживаше во пиво и добра музика

Вчеравечер со настапот на Игор Џамбазов заврши десетиот јубилеен Пиволенд 2017. Фестивалот оваа година траеше седум дена, а Скопското Кале беше одлична локација за секојдневно разладување од високите температури.

Дополнителна вечер на „Пиволенд“ со настап на Игор Џамбазов

Пивскиот фестивал „Пиволенд“ кој по шест дена требаше да заврши вчера, го откри изненадувањето за своите посетители  - организира уште една, екстра вечер. На 10-тиот фестивал на пивото вечерва ќе настапат Елвис блуз трио, Рингтонс и за крај - македонскиот шоумен Игор Џамбазов.

Почнуваат трите музички вечери на „Струмица опен фестивал"

​Од вечерва до недела ќе се одржат последните три фестивалски дена на „Струмица опен фестивал" на кои ќе настапат звучни македонски и балкански музички имиња.

Дерик Меј ги пофали македонските домати

Светски познатиот диџеј Дерик Меј на својот Фејсбук профил ги пофали македонските домати. Под фотографијата направена во скопската кафана Меана Б, тој напиша: „99,99% од Вас никогаш нема да отидат во Скопје. Но да знаете дека постојат места во светот каде се уште растат овошје и зеленчук“.

Роман Абрамович се разведе и од третата сопруга Дариа Жукова

Рускиот олигарх Роман Абрамович, сопственик на англискиот фудбалски клуб „Челзи“ се разведе од својата трета сопруга, Даша Жукова, јавува њујоршкиот весник „Њујорк Пост“.Во заедничка изјава, пласирана на страниците на овој весник, се вели дека по десет години заедничко живеење донеле

(Видео) Трет меѓународен фестивал на кубански танц „Хола Охрид 3“

Денеска започнува третиот меѓународен кубански танцов фестивал „Хола Охрид 3“, кој ќе се одржи во организација на танцовиот клуб „Сонриса“ со поддршка на ЈП Паркинзи на Општина Центар-Скопје, во периодот од 04 до 06 август 2017 година, во хотелот Конгресен центар во Охрид.

Богата музичка програма е предвидена за „Пиволенд“ кој ќе се одржи од 7 до 12 август

Од 7 до 12 август на Скопското Кале по десетти пат ќе се одржи традиционалната манифестација - Гурмански викенд со пиво „Пиволенд 2017“.Оваа година со одржувањето на Пиволенд всушност ќе започне и големата летна забава „Супер Скопје“, којашто ќе се одржи на повеќе локации низ градот Скопје.