Забава

(Фото) Ивана Караџова е избрана за Лице на годината и Македонија ќе ја претставува во Сицилија

Ивана Караџова (16 год.) од модната агенција Моделс ИН од Скопје е избрана за Лице на годината за Македонија 2016 на гламурозниот настан воедно и финале на регионалниот избор за Лице на годината 2016 кој се одржа во Белград

За Билборд жена на годината е Мадона

Американското музичко списание „Билборд“ ја прогласи Мадона за „жена на годината“ во конкуренцијата „жени во музиката“. Нагрaдата ќе и биде доделена на гала настан на 9 декември.

(ВИДЕО) Џос Стоун и Каролина Гочева ја пејат „Кој да ми запее„

Светски познатата Џос Стоун, која пред неколку дена настапи на Скопскиот џез фестивал на својата Фејсбук страница објави видео од дуетот со Каролина Гочева снимен во Градскиот парк во Скопје. Тие заедно ја изведуваат „Кој да ми запее“ на Гочева.

Омаж за Дилан во „Јавна соба“, ќе говорат Мухиќ, Лешоски, Гиш

Денеска ќе се оддржи настан посветен на Боб Дилан – овогодишниот добитник на Нобеловата награда за книжевност во Центарот за дизајн и иновации – Јавна соба, со почеток од 19 часот во организација на Издавачкиот центар ТРИ.

Октомври 16, 2016 Забава Никола Осило

„Приказните на заборавените предци“ во Театар Комедија

Со претставата „Приказните на заборавените предци“ во продукција на Народен театар Слојштица вечер ќе почне акцијата „Среќна недела  во Театар Комедија“.Претставата е во режија на Андреј Цветановски, а базирана на приказните пренесувани од Дедо Илија Кочовски. Учествуваат  Дамјан Цветановски, Тони 

Октомври 16, 2016 Забава Никола Осило

„Иднината е меѓу твоите нозе“ – Филмски фестивал за сексуалноста во Југославија се одржува во Скопје

Коалицијата “Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ има огромно задоволство да ве покани на фестивалот кој се посветува на сексуалноста и родот во алтернативниот филм и видеото во екс Југославија,информираа од коалицијата.

Непознат напаѓач го прободе телохранителот и влезе во домот на супер моделот Миранда Кер

Вооружен човек нелегално влегол на територијата на домот на супермоделот Миранда Кер во Малибу, во сојузната американска држава Калифорнија. Членот на нејзиното обезбедување успеал да го разоружи натрапникот, но притоа бил прободен во пределот на очите, објави порталот TMZ.

(ВИДЕО) Топ 5 најубави песни од Тоше Проески

На денешен ден пред девет години, македонскиот пејач Тоше Проески, трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. 

Октомври 16, 2016 Забава Никола Осило

Девет тажни години од загинувањето на Тоше Проески

Македонија и Балканот денеска се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред девет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. 

Октомври 15, 2016 Забава Никола Осило

(ВИДЕО) Дедо од Русија на 71 година стана сензација играјќи Counter strike

Аман Аташка Албасаев е името на рускиот дедо кој на 71 години стана вистинска сензација бидејќи „растура“ во он-лајн играта Counter strike. Иако поради неговата возраст првично бил избркан од играчите на серверите за Counter strike, тој продолжил да ја усовршува својата игра достигнувајќи совршенство.