Забава

(ВИДЕО) Јазовец успеа сам да „закопа“ мрша на крава

По првпат во историјата научниците снимиле јазовец кој закопува мрша на една крава. Иако се знае дека јазовците ги закопуваат залихите од храна, никој немаше претстава дека ова животно може да „закопа“ четири пати поголема мрша.

(ВИДЕО) „Луда“ крава нападна полицаец

​Полицаецот Габриел Естрела добил многу „интересна“ задача. Тој морал да врати една избегана крава. Но, кога конечно успеал да ја смести кравата од другата страна на оградата, таа наеднаш збудалела и јурнала кон него.

(ВИДЕО) Преработка на „Јовано, Јованке“ на Тијана Дапчевиќ и американецот Рон Холси

Тијана Дапчевиќ во соработка со американецот Рон Холси направија преработка на познатата македонска народна песна „Јовано, Јованке“. Како звучи кога американец пее на македонски јазик и како изгледа новата верзија погледнете во видеото

(Фото) Заврши петнаесетиот Моден викенд Скопје

По три дена и тринаесет модни ревии, вчеравечер заврши петнаесеттиот Моден викенд Скопје кој се одржуваше во салонот „Порше Македонија“.

Црвеното „Ферари“ на Трамп продадено на аукција за 270.000 долари

​Некогашното црвено „Ферари Ф430“ на Доналд Трамп вчера беше продадено на аукција во Флорида за 270. 000 долари, јави аукциската куќа „Окшенс Америка“ (Auctions America), цитирана од француските медиуми.

(Галерија) Вториот ден од пролетното петнаесетто издание на Моден викенд Скопје

Вториот ден од пролетното петнаесетто издание на Моден викенд Скопје продолжи со пет ревии, вчера во салонот „Порше Македонија“. Модниот ден го отвори групната ревија на 15-те студенти од Факултетот за арт и дизајн при Европски универзитет Р. Македонија, наречена „Шик-шок-ефект“ со вкупно 47 креации. 

(ВИДЕО) Наташа Малинкова ја преработи евровизиската песна “Dance Alone“ на Јана Бурческа

Пејачката Наташа Малинкова со Столе Аврамов кој свири гитара направија акустична верзија на евровизиската песна “Dance Alone“ на Јана Бурческа.

(Галерија) Стартуваше петнаесеттиот Моден викенд Скопје

Со најновите креации за пролет/лето 2017 на Јована Филиповиќ поддржана од „Пелистерка“, беше отворен петнаесеттиот Моден викенд Скопје, вчеравечер во салонот „Порше Македонија“. 

(ВИДЕО) Џон Леџенд одржа мини концет на метро станица во Лондон

​Музичката ѕвезда Џон Леџенд ги изненади фановите во Лондон, кога без никаква најава оддржа концерт на метро станицата „Сент Панкрас“. Леџенд, кој е добитник на повеќе Греми награди, седејќи на пијано ги „почести“ патниците во Лондон со неколку од неговите најголеми хитови, како „Ordinary People“ и „All of me“.

Африканскaнската ѕвезда - саксофонистот Сеун Кути во Станица 26

Познатиот африкански саксофонист и перкуционист Сеун Кути, инаку син на покојниот култен мулти инструменталист Фела Кути, познат и како активист за човекови права и вистински политички маверик, доаѓа во Скопје заедно со уште 14 музичари.