Забава

Нино Величковски, Љубојна и Џамбо Агушев вечерва на Боемска улица

Во рамки на големата забава „Супер Скопје“ вечерва на сцената поставена кај Боемска улица во Дебар Маало, помеѓу гостилниците „Идадија“ и „Кај Перо“ ќе настапат Нино Величковски и Тамбураши, Љубојна и Џамбо Агушев Оркестар.

(ВИДЕО) Збогум Шурда

Како што јавуваат српските медиуми, во декември лани имал тешка операција на главата, а неговата здравствена состојба сериозно се влошила во последните денови, како последица на леукемија од која Самарџиќ боледувал подолго време.

Почина Пјер Берж, долгогодишен партнер на Ив Сен Лорен

​Пјер Берж, влијателен француски бизнисмен и филантроп, догогодишен емотивен и бизнис партнер на Ив Сен Лорен, почина во 86 година. Берж беше и генерален директор на модното царство на Ив Сен Лорен и претседател на УО на магазинот Монд.

Вино Скоп ќе се одржи од 20 до 24 септември на плоштадот „Мајка Тереза“

Годинешното издание на Вино Скоп ќе се одржи од 20 до 24 септември, на плоштадот „Мајка Тереза“ ( пред МОБ). Местото е идеално место и за дневни „after work” забави кои ќе започнуваат во 17 часот, а за време на викендот, посетителите ќе може да уживаат во дегустација на сортни вина и деликатеси од 12: часот на пладне. 

Филмот „Ќе дојдат децата“ на Ана Јакимска освои главна награда на фестивал во Шпанија

Краткиот игран филм „Ќе дојдат децата“ на режисерката Ана Јакимска ја освои главната награда за најдобар краток филм на Меѓународниот филмски фестивал Мекиненса во Шпанија (Mequinensa International Film Festival).

Септември 3, 2017 Забава Никола Осило

(ВИДЕО) Големата награда на филмски фестивал во Франција за филмот „Еклер“ на Марко Ѓоковиќ

Во францускиот град Нанси каде вечерва завршува 23-то издание на Меѓународниот филмски фестивал (ФИФН) македонскиот краткометражен филм „Еклер“ на Марко Ѓоковиќ ја доби Големата награда на фестивалот.

Септември 3, 2017 Забава Никола Осило

Новак Ѓоковиќ стана татко по втор пат: Ќерката ќе се вика Тара

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена синоќа по вторпат станаа родители. Овојпат добија ќерка, која ќе го носи името Тара. Новак и Јелена веќе го имаат синот Стефан, кој наскоро ќе го прослави третиот роденден.

 

 

Септември 2, 2017 Забава Никола Осило

Тенисерката Серена Вилијамс роди девојче

Американската тенисерка Серена Вилијамс вчера роди девојче во болница во Палм бич на Флорида. Некогашната тенисерка број еден на 19 април откри дека е во блажена состојба, објавувајќи фотографија, под која напишала дека е бремена 20 недели.

(ВИДЕО) Ново од Сара Мејс: „Небо“ – најава на проектот „Floating through space with Sarah Mace“

Сара Мејс на провокативен начин ги крши границите на конвенционалното со спотот за новата песна „Небо“. Видеото претставува екстатична изложба на нешто што е ново и свежо во македонската музика.

(ВИДЕО) Индискиот “Iron Man”

Shyam Chaurasia од Varanasi од индиската држава Pradesh, инспириран од филмот “Iron Man” направи своја верзија на оружје кое се користи во филмот, кое може да се контролира од интернет и со ГПС опрема, пренесува руската агенција Спутник.