Ретро

(ВИДЕО) Заборавено интервју со Никола Тесла: Човекот што го измисли 20 век

Никола Тесла е роден во Смилјан на 10 јули 1856 година. Тој е истражувач и пронаоѓач на полето на електротехниката и радиотехниката, познат како татко наизменичната струја и бројни футуристичкипронајдоци.

 

Поминаа 70 години: Ретка видео-снимка од прогонот на Македонците од Егејска Македонија

Со положување цвеќе пред Споменикот на децата бегалци во паркот Жена борец во Скопје и изложба на фотографии во Домот на АРМ, денеска почна одбележувањето на 70 години од прогонот на Македонците од Егејска Македонија за време на граѓанската војна во Грција 1946-1949 година.

 

(ВИДЕО) К-15 и Миле Паника визионери: Пред десетина години го дале предлогот Крушевска Македонија

Предлогот за новото име за севкупна употреба, кој според грчките медиуми, повторно е поврзан со Крушевската Република, откако грчката страна го одби „Илинденска Македонија“ уште пред десетина години го дал носечкиот лик на хумористичната серија К-15, Миле Паника.

(Видео) Како Тито го прослави неговиот последен 25 Мај

Денот на младоста беше празник со кој се славеше 25 Мај - роденденот на Тито. На тој ден момчиња и девојки од цела поранешна Југославија ја носеа низ целата земја и му ја предаваа на Тито штафетата на младоста – своевиден симбол на посветеноста кон неговата оставнина.

 

25 години од смртта на сараевските Ромео и Јулија: За љубовта помеѓу Бошко и Адмира и денес се пишува

На 18. мај пред 25 години загинаа Бошко Бркиќ и Адмиеа Исмиќ, а нивната љубовна приказна и денеска се раскажува, а воедно се нарекуваат и балканските Ромео и Јулија.

(Фото) Како изгледаше венчавката на Ребека и Мики пред 12 години

Ребека и Мики прославија 12 години брак, а фотографиите од овој среќен момент, Ребека ги сподели со своите фејсбук-пријатели, потсетувајќи на овој убав момент.

(ВИДЕО) Македонија британски премиер последен пат ја посетил во 1999 година: Како изгледаше посетата на Блер

Македонија британски премиер последен пат ја има посетено во далечната 1999 година. Тогашниот премиер Тони Блер, беше во Македонија заради косовската криза.

(ВИДЕО) Најава за ТВ дуел меѓу Заев и Мицкоски: Како изгледаше дуелот на Црвенковски и Георгиевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го повика на телевизиски дуел премиерот Зоран Заев, а тој ја прифати понудата.

(ВИДЕО) Како изгледаше акцијата на полицијата во “Диво насеље“

Денеска се навршуваат три година од оружената пресметка во кумановската населба “Диво насеље“, која траеше два дена, при што животот го загубија осум припадници на Министерството за внатрешни работи,  додека четириесетина беа тешко повредени.

Ретка видео-снимка од пренесувањето на моштите на Гоце Делчев

Херојската и трагична смрт на Гоце Делчев се случила на 4 мај 1903 година во селото Баница. По смртта, на иницијатива на началникот на серскиот гарнизон Тефиков, била дадена наредба неговото тело да се однесе во серската општина и таму да се погребе.