Ретро

(ВИДЕО) „Династија“ се враќа на ТВ екраните: Како се тепаа Кристал и Алексис

Американската ТВ сапуница „Династија", која ги одбележа осумдесеттите години на минатиот век, се враќа на малите екрани на 11-ти овој месец.

Октомври 8, 2017 Ретро Никола Осило

Ретка снимка: Шарпланинец убива волци во одбрана на стадото

Шарпланинецот е надалеку познат по неговата убавина, лојалност и борбеност, а најдобар доказ дека ги оправдува овие епитети е подзаборавеното видео на кое овој пес е прикажан во неговата исконска улога-одбрана на стадата овци кои се чувале и се уште се чуваат на Шар Планина.

 

(Видео) Кокаин и виски: Како изгледаше дуелот помеѓу Бранко Црвенковски и Љупчо Георгиевски

И на овие избори нема дуели. Продолжува долгодишната пракса, да не гледаме спротиставување на кандидати од различни партии.

Октомври 3, 2017 Ретро Никола Осило

ЕКСКЛУЗИВНО: Ретка видео-снимка од Тито пред 150.000 граѓани на скопскиот плоштад

Денес се уште се водат дебати околу улогата на Јосип Броз Тито во формирањето на македонската држава, како и околу прашањето дали македонските граѓани подобро живееле во времето на поранешна Југославија или сега.

 

Септември 30, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Ретка снимка од промотивен филм за Охридското Езеро од 1958 година

Во Македонија се уште се прават огромни напори да се зголеми бројот на странски гости и да се надминат рекордните бројки од над милион туристи годишно што беше вообичаено за перидот пред осамостојувањето на нашата држава.

 

Септември 25, 2017 Ретро Камелија Делија

(ФОТО) Телефонски именик на Хитлер продаден за 33.000 фунти

Телефонски именик, за кој се верува дека му припаѓал на Адолф Хитлер, е продаден на аукција во Велика Британија за 33.000 фунти, што е двојно повисока цена од очекуваната.

Септември 22, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Како беше пречекуван Јосип Броз Тито во Обединетите Нации

Светската и македонската јавност деновиве се преокупирани со настаните од Генералното собрание на Обединетите Нации кое по 72. пат се одржува во Њујорк.

 

(ВИДЕО) Како изгледаше прогласувањето на независноста во македонското Собрание

Во пресрет на големиот празник, 8. септември, Денот на независноста, Ве потсетуваме како изгледаше атмосферата во македонското Собрание и на плоштадот Македонија во Скопје.

Септември 6, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Ретка снимка од 1954 година: Како скопјани го пречекаа Јосип Броз Тито на Старата железничка станица

На снимката од британските архиви која датира од 1954 година, може да се види пречекот на маршалот Јосип Броз Тито на Старата железничка тсаница во Скопје. Тој се вратил во татковината по голема балканска турнеја, а на враќањето одржал и говор во Скопје, на кој можат да се забележат илјадници присутни скопјани.

 

Септември 4, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Ретка снимка од скопското корзо и градската плажа пред земјотресот

Повозрасните скопјани сигурно со симпатии се сеќаваат на старо Скопје пред земјотресот. Во овој подзаборавен краток документарен филм низ снимки и фотографии е претставен животот во Скопје од малку поинаков агол односно како се пуштале