Ретро

Октомври 23, 2017 Ретро Никола Осило

Ретка снимка: Панихида за херојот Гоце Делчев во 1941 година

Зближувањето на односите меѓу Македонија и Бугарија и потпишувањето на договорот за добрососедство ги отвори старите рани околу оспорувањето на македонскиот идентитет и македонскиот народ.

 

Октомври 11, 2017 Ретро Никола Осило

Подзаборавена снимка: Како Македонија го славеше 11 Октомври во 1948 година

Од година во година се помалку значење им се придава на големите востанија во Македонија како што е 11 Октомври – Денот на востанието против фашистичкиот окупатор. Тоа најдобро го доловуваат двете видеа кои покажуваат со колку радост и љубов македонските

 

Октомври 9, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Како Тито ги возеше кралицата Елизабета и Јованка

Во земјите од поранешна Југославија и денес се актуелни дебатите дали подобро се живееше во времето на Јосип Броз Тито или по осамостојувањето на бившите ЈУ-републики. Постојат различни мислења по ова прашање, но никој не може да го оспори меѓународниот авторитет

 

(ВИДЕО) „Династија“ се враќа на ТВ екраните: Како се тепаа Кристал и Алексис

Американската ТВ сапуница „Династија", која ги одбележа осумдесеттите години на минатиот век, се враќа на малите екрани на 11-ти овој месец.

Октомври 8, 2017 Ретро Никола Осило

Ретка снимка: Шарпланинец убива волци во одбрана на стадото

Шарпланинецот е надалеку познат по неговата убавина, лојалност и борбеност, а најдобар доказ дека ги оправдува овие епитети е подзаборавеното видео на кое овој пес е прикажан во неговата исконска улога-одбрана на стадата овци кои се чувале и се уште се чуваат на Шар Планина.

 

(Видео) Кокаин и виски: Како изгледаше дуелот помеѓу Бранко Црвенковски и Љупчо Георгиевски

И на овие избори нема дуели. Продолжува долгодишната пракса, да не гледаме спротиставување на кандидати од различни партии.

Октомври 3, 2017 Ретро Никола Осило

ЕКСКЛУЗИВНО: Ретка видео-снимка од Тито пред 150.000 граѓани на скопскиот плоштад

Денес се уште се водат дебати околу улогата на Јосип Броз Тито во формирањето на македонската држава, како и околу прашањето дали македонските граѓани подобро живееле во времето на поранешна Југославија или сега.

 

Септември 30, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Ретка снимка од промотивен филм за Охридското Езеро од 1958 година

Во Македонија се уште се прават огромни напори да се зголеми бројот на странски гости и да се надминат рекордните бројки од над милион туристи годишно што беше вообичаено за перидот пред осамостојувањето на нашата држава.

 

Септември 25, 2017 Ретро Камелија Делија

(ФОТО) Телефонски именик на Хитлер продаден за 33.000 фунти

Телефонски именик, за кој се верува дека му припаѓал на Адолф Хитлер, е продаден на аукција во Велика Британија за 33.000 фунти, што е двојно повисока цена од очекуваната.

Септември 22, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Како беше пречекуван Јосип Броз Тито во Обединетите Нации

Светската и македонската јавност деновиве се преокупирани со настаните од Генералното собрание на Обединетите Нации кое по 72. пат се одржува во Њујорк.