Ретро

(ВИДЕО) Како изгледаше прогласувањето на независноста во македонското Собрание

Во пресрет на големиот празник, 8. септември, Денот на независноста, Ве потсетуваме како изгледаше атмосферата во македонското Собрание и на плоштадот Македонија во Скопје.

Септември 6, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Ретка снимка од 1954 година: Како скопјани го пречекаа Јосип Броз Тито на Старата железничка станица

На снимката од британските архиви која датира од 1954 година, може да се види пречекот на маршалот Јосип Броз Тито на Старата железничка тсаница во Скопје. Тој се вратил во татковината по голема балканска турнеја, а на враќањето одржал и говор во Скопје, на кој можат да се забележат илјадници присутни скопјани.

 

Септември 4, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Ретка снимка од скопското корзо и градската плажа пред земјотресот

Повозрасните скопјани сигурно со симпатии се сеќаваат на старо Скопје пред земјотресот. Во овој подзаборавен краток документарен филм низ снимки и фотографии е претставен животот во Скопје од малку поинаков агол односно како се пуштале

Септември 3, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Подзаборавено интервју: Како Јосип Броз Тито говореше англиски јазик

Во поранешите југословнски земји се уште трае дебатата по пршањето околу позитивните и негативните страни од владеењето на маршалот Јосип Броз Тито, односно дали тој бил бескрупулозен диктатор или пак човек со револуционерна идеја за одржливо социјалистичко општество. 

(Видео) Цртаниот филм за снешкото со кој пораснавме

Наспроти цртаните филмови со кои децата денеска растат, нивното изобилство, (не) и нивните (не)едукативни содржини, ние како деца се радувавме на многу едноставни но убави цртани.

(ВИДЕО) Американците и Русите за прв пат по Студената војна заедно помагаа по земјотресот во Скопје

На 26 јули 1963 година во 05:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала. Во земјотресот имаш 1.070 загинати и илјадници повредени граѓани. 

Првиот банкомат во светот наполни 50 години

Пред пет децении тој радикално го промени повлекувањето пари во готовина - денеска првиот банкомат во светот го слави 50-тиот роденден.

(ВИДЕО) „Склонете го, јас давам збор“: Како Стојан Андов не даваше збор во Собрание

Не давањето на збор од страна на претседателот на Собранието, Талат Џафери на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев од пред неколку дена стана хит на социјалните мрежи. И во други случаеви во македонското Собрание имало вакви ситуации.

(ВИДЕО) „Друже Тито ми ти се кунемо“: Како се славеше Денот на младоста

Во поранешната заедничка држава (СФРЈ), 25. мај се славеше како Ден на младоста, ден кој доживотниот претседател Јосип Броз Тито, го избра да го слави како свој роденден, иаку официјално е роден на 7. мај

(ВИДЕО) Скопскиот плоштад за време на окупацијата на фашистите во Втората светска војна

Ослободувањето на Македонија во Втората светска војна била последна етапа во борбата на македонскиот народ и траела од средината на 1944 година до конечното ослободување во ноември истата година.