Ретро

Октомври 3, 2017 Ретро Никола Осило

ЕКСКЛУЗИВНО: Ретка видео-снимка од Тито пред 150.000 граѓани на скопскиот плоштад

Денес се уште се водат дебати околу улогата на Јосип Броз Тито во формирањето на македонската држава, како и околу прашањето дали македонските граѓани подобро живееле во времето на поранешна Југославија или сега.

 

Септември 30, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Ретка снимка од промотивен филм за Охридското Езеро од 1958 година

Во Македонија се уште се прават огромни напори да се зголеми бројот на странски гости и да се надминат рекордните бројки од над милион туристи годишно што беше вообичаено за перидот пред осамостојувањето на нашата држава.

 

Септември 25, 2017 Ретро Камелија Делија

(ФОТО) Телефонски именик на Хитлер продаден за 33.000 фунти

Телефонски именик, за кој се верува дека му припаѓал на Адолф Хитлер, е продаден на аукција во Велика Британија за 33.000 фунти, што е двојно повисока цена од очекуваната.

Септември 22, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Како беше пречекуван Јосип Броз Тито во Обединетите Нации

Светската и македонската јавност деновиве се преокупирани со настаните од Генералното собрание на Обединетите Нации кое по 72. пат се одржува во Њујорк.

 

(ВИДЕО) Како изгледаше прогласувањето на независноста во македонското Собрание

Во пресрет на големиот празник, 8. септември, Денот на независноста, Ве потсетуваме како изгледаше атмосферата во македонското Собрание и на плоштадот Македонија во Скопје.

Септември 6, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Ретка снимка од 1954 година: Како скопјани го пречекаа Јосип Броз Тито на Старата железничка станица

На снимката од британските архиви која датира од 1954 година, може да се види пречекот на маршалот Јосип Броз Тито на Старата железничка тсаница во Скопје. Тој се вратил во татковината по голема балканска турнеја, а на враќањето одржал и говор во Скопје, на кој можат да се забележат илјадници присутни скопјани.

 

Септември 4, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Ретка снимка од скопското корзо и градската плажа пред земјотресот

Повозрасните скопјани сигурно со симпатии се сеќаваат на старо Скопје пред земјотресот. Во овој подзаборавен краток документарен филм низ снимки и фотографии е претставен животот во Скопје од малку поинаков агол односно како се пуштале

Септември 3, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Подзаборавено интервју: Како Јосип Броз Тито говореше англиски јазик

Во поранешите југословнски земји се уште трае дебатата по пршањето околу позитивните и негативните страни од владеењето на маршалот Јосип Броз Тито, односно дали тој бил бескрупулозен диктатор или пак човек со револуционерна идеја за одржливо социјалистичко општество. 

(Видео) Цртаниот филм за снешкото со кој пораснавме

Наспроти цртаните филмови со кои децата денеска растат, нивното изобилство, (не) и нивните (не)едукативни содржини, ние како деца се радувавме на многу едноставни но убави цртани.

(ВИДЕО) Американците и Русите за прв пат по Студената војна заедно помагаа по земјотресот во Скопје

На 26 јули 1963 година во 05:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала. Во земјотресот имаш 1.070 загинати и илјадници повредени граѓани.