Ретро

(ВИДЕО) Како изгледаше повлекувањето на ЈНА од Македонија

Армијата на Република Македонија (АРМ) во рамки на активностите за одбележување на 25 години од постоењето денеска ќе одржи воена свеченост во касарната „Илинден“ во Скопје, по повод преземањето на најголемиот воен објект во Република Македонија од тогашната ЈНА.

(ВИДЕО) Како изгледаше апсењето на сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски

А1 телевизија во времето кога беше уапсен нејзиниот сопственик, Велија Рамковски, кој моментално е во затвор, беше најгледаната телевизија.

(ВИДЕО) Уште сонуваме за „Бољи живот“: Најинтересните сцени од култната серија

Поминаа 30 години од прикажување на мега популарната серија „Бољи живот„ („Подобар живот“), а мнозинството граѓани на поранешна Југославија се уште сонуваат за подобро утро.

(ВИДЕО) Едно од последните интервјуа на Вања Лазарова

Вчера на 86-годишна возраст во Скопје, почина доајенката на македонската народна музика Вања Лазарова – Димитрова. Беше препознатлива по македонските изворни народни песни, а имала чест да пее и во Алберт Хол во Лондон пред британската кралица Елизабета II и премиерот Винстон Черчил.

Запознајте ја Роза Луксембург, една од најголемите револуционерки на 20. век

Роза Луксембург (1871-1919) беше претставничка на демократскиот социјализам во Европа. Со сите сили настојувала да го спречи избивањето на Првата светска војна (1914-1918). Карл Либкнехт и Роза Луксембург биле најважни претставници на

(ВИДЕО) Како младите штипјани се забавуваа на Исарот за „Четрсе“ во 1975 година

Националната комисија на УНЕСКО уште во декември, 2013 година го одбележа воведувањето на првото добро од Македонија на репрезентативната листа на светското нематеријално културно наследство на УНЕСКО - ритуалот „Четрсе".

Ретка снимка од 1965 година: Како беше потопено селото Глобочица

На местото каде што денеска се наоѓа вештачкото езеро Глобочица порано имало и населени места. Едно од нив е истоименото село кое било целосно потопено при создавањето на вештачката акумулација.

(ВИДЕО) Што порачаа Никола Груевски и Бранко Црвенковски на погребот на Борис Трајковски

На погребот на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски беа присутни високи делегации составени од претседатели и министри од 47 земји. Меѓу нив беа и Стипе Месиќ, Вацлав Клаус, Јошка Фишер, Романо Проди, Јон Илиеску...

(ВИДЕО) Култната изјава на Борис Трајковски за бегалците

На денот кога во Македонија се одбележуваат 13. години од смртта на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар, Ве потсетуваме на неговата најпозната изјава дадена за време бегалската криза во Косово.

(ВИДЕО) Како изгледал погребот на Никола Тесла

Никола Тесла бил роден во 1856 година во с. Смилјан, во планинскиот регион Лика, денешна Хрватска, а тогаш Австро-унгарија. Се преселил во САД, каде што се прославил со своите достигнувања како пронаоѓач и футурист.