Ретро

(ВИДЕО) Рекламата за „Торзо“ на Јака Радовиш, една од најеротските во поранешна Југославија

Ве потсетуваме на рекламата на Јака Радовиш за нивната колекција „Торзо“.

(ВИДЕО) Како Романците го срушија диктаторот Чаушеску

Романците деновиве со масовните протести против амнестирањето на криминалните и корумпирани политичари потесетија на паѓањето на комунизмот и рушењето на диктаторот Николае Чаушеску во 1989 година.

Февруари 2, 2017 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Рускиот дрим-тим на Шаховската олимпијада во Скопје во 1972 година

Анатолиј Карпов, Тигран Петросиан, Василиј Смислов биле само дел од веле-мајсторите што учествувале во тимот на Советскиот сојуз што „растури“ на 20. Шаховска олимпијада што се одржа во Скопје во 1972 година.

(Фото) Југославија како од бајка: Стари фотографии од Вардар до Триглав какви што не сте виделе

Курт Хилшер бил германски фотограф кој од 1910 до 1930 година патувал низ Европа и го документирал преку фотографии секојдневието во многу градови и села, како и преубави пејсажи.

(Фото) „Дневна шема“ на скопјани во минатото

Одвреме-навреме на социјалните мрежи се појавуваат фотографии од старо Скопје, при што оние што знаат како било ги фаќа носталгија.

(Видео) Како изгледаа тепачките на Кристл и Алексис од култната „Династија“

Повозрасните се сеќаваат на култниот телевизиски лик Алексис (Џоан Колинс) и постојаните кавги кои таа ги имаше со Кристл (Линда Еванс) во мега популарната серија „Династија“, поради што многу жени кои околината ги перципираше за лоши, добиваа надимак „лоша си како Алексис“.

(ВИДЕО) Најубавите дуети од поранешна Југославија

Убавите песни се безвременски, без разлика во кое време се испеани. Во времето на поранешна Југославија имаше огромна музичка продукција, а оваа се едни од најубавите дуети.

Јануари 27, 2017 Ретро Никола Осило

Ретка видео-снимка: Браќата Манаки ја документирале посетата на турскиот султан Мехмед на Македонија

На македонската јавност и е познато големото дело на браќата Јанаки и Милтон Манаки кои се првите кинематографи на Балканот. Она што е помалку познато е дека Милтон Манаки во 1911 година успеал да го сними и документира доаѓањето на еден од последните турски императори  

(ВИДЕО) Сеќавање на холокаустот: Како изгледала депортацијата на Евреите од Македонија

По повод 27 јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, Ве потсетуваме како изгледала депортацијата на Евреите кои живееле во Македонија.

(Фото) Носталгија или немарливост на институциите: Штип се уште е во самоуправен систем

Кој бил во општина Штип не може да не ја забележи таблата на која што пишува Мнистерство за стопанство, подрачна единица Штип. Иако Македонија скоро 30 години нема самоуправен систем кога Министерството за економија беше Министерство за стопанство