Ретро

Ноември 13, 2016 Ретро Никола Осило

Ретка снимка од 1942 година: Како се живееше во Скопје пред ослободувањето

На 13. ноември пред 72 години борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација.

 

Ноември 12, 2016 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Никола Каваја – човекот што го ловеше Јосип Броз Тито

Повозрасните македонски граѓани сигурно се сеќаваат дека во времето на поранешна Југославија до јавноста не стигнуваа информации за обиди за атентати врз врховниот комунистички лидер маршалот Јосип Броз Тито.

 

(Фото) Се сеќавате ли на Боба од „Жикина династија“

Се сеќавате ли на Боба Павловиќ од „Жикина династија“ кој многу ја сакаше Марија (Ријалда Кадриќ) и имаше големи проблеми со неговиот татко Жика (Драгомир Бојаниќ Гидра).

(Фото) Како изгледала Лепа Брена кога имала 18 години

Регионалните медиуми објавија фотографија од познатата балканска пејачка кога имала 18 години.

Октомври 31, 2016 Ретро Никола Осило

Ретка снимка: Патување со пионерскиот воз низ Скопје во 1948 година

Повозрасните македонски граѓани сигурно се сеќаваат дека порано во Скопје имаше воз со кој скопјани можеа да се движат од едниот до другиот крај на градот. Во оваа снимка на Вардар филм може да се види радоста на најмладите пионери на патот кон Горно Нерези.

 

Најубавата Југословенка на сите времиња: Животот и почна како бајка и заврши со трагедија

Далечната 1966 година цела Југославија зборуваше за Никица Мариновиќ, која стана една од најубавите жени во светот. На изборот на Мис на светот таа го освои второто место, а се шпекулираше дека не станала мис, бидејќи доаѓала од поранешниот комунистички блок, пишува 24 часа.

(ВИДЕО) Како изгледаа вестите на МТВ пред осамостојувањето на Македонија

Македонските граѓани денес секојдневно се изложени на наплив од илјадници информации од кои во голем дел не се запазени најосновните новинарски стандарди. 

(ВИДЕО) Како Македонците ги пречекуваа Тито и Јованка

За време на поранешна Југославија, маршалот Јосип Броз Тито во неколку наврати ја посетуваше Македонија, за што сведочи и краткиот документарен филм во која се прикажани неговите доаѓања во Македонија во придружба на неговата сопруга Јованка.

(ВИДЕО) Наскоро ново продолжение на „Тесна кожа„

Култниот филм „Тесна кожа„ наскоро ќе го добие и своето петто продолжение. Во тек е снимањето на нов филм од овој популарен серијал, но овој пат со наслов „Бесна кожа„. 

(ВИДЕО) Како се менуваше ликот на македонското Собрание

Пред неколку дена во Собранието на Република Македонија беше означено завршувањето на реконструкцијата, надградбата и доградбата на објектот, која траеше шест години.