Бенчмарк

Нови прописи: Од 1. септември во ЕУ ќе се чисти само со „тивки“ правосмукалки

Новите прописи на ЕУ за правосмукалките кои треба да ја зголемат енергетската ефикасност и да ја намалат емисијата на јаглен-диоксидот, ќе почнат да се применуваат следниот месец. Максималното ниво на галама на новите правосмукалки е намалено на 80 децибели, што е многу помалку од многу правосмукалки кои се користат денес. 

Одмрзнати парите од ИПА: Ќе се гради граничниот премин Бељановце – Станчиќ

Заменик претседателот на Владата не Република Македонија Бујар Османи денеска го потпиша дополнувањето кон Спогодбата за финансирање за ИПА програмата за преку-гранична соработка помеѓу 

Евростат: ЕУ произведува 76 литри пиво по жител

Најголем производител на пиво во Европската унија е Германија, водечки извозник е Холандија, а кога увезува пиво ЕУ на прво место го бира Мексико, а на второ од Србија, објави Евростат по повод Меѓународниоит ден на пивото што се одбележува денеска.

Најниска невработеност во ЕУ има во Чешка

Најниска невработеност во ЕУ има Чешка и тоа од само 2,9 отсто, покажуваат податоците од Евростат за јуни. Невработеноста во Еврозоната на крајот на јуни изнесувала 9,1 отсто, што е пад во однос на истиот период лани, кога изнесуваше 9,2 проценти. Тоа е најниска стапка на невработеност во Еврозоната од февруари 2009 година.

Комбиња без возачи почнаа да се движат во Талин по повод естонското претседавање со ЕУ

Koмбиња без возачи почнаа да се движат од овој викенд во центарот на Талин во рамките на пилот проект, инициран по повод естонското претседавање со ЕУ, кое продолжува до крајот на годината. Двата минибуса, кои можат да транспортираат до осум 

Вернер Хојер уште шест години на чело на ЕИБ

Германскиот политичар Вернер Хојер ќе ја води Европската инвестициска банка (ЕИБ) и во наредните шест години, почнувајќи од 1 јануари 2018 година, јави дописникот на МИА од Брисел.

Романија бара ЕУ да стави крај на „двојните стандарди“ во однос на храната во Источна и Западна Европа

Романија ја повика ЕУ да обрне внимание на „двојните стандарди“, користени од компаниите за производство на храна при продажба на различни производи од иста марка во земјите од Источна и Западна Европа.

Словаците до ЕК: Или ќе имаме квалитетни производи како Германците или ќе воведеме ембарго

Премиерот на Словачка, Роберт Фицо на Европската комисија и даде рок до есен да почнат да го решаваат проблемот на различниот состав на исти производи на европскиот пазар.Поради различни производи 

Втора рунда преговори меѓу Британија и ЕУ за Брегзит

Во Брисел од денеска, па во текот на целата оваа недела, ќе се одржи втората рунда од преговорите за Брегзит, на кои приоритет е прашањето за статусот на државјаните на ЕУ во Велика Британија и на Британците кои сега живеат и работат во земјите на Унијата.

Ништо од воведување на поевтин роаминг меѓу Балканот и ЕУ

Европскиот комесар за дигитално општество и економија Марија Габријел изјави дека еден од нејзините приоритети во Европската комисја (ЕК) ќе биде воведување на евтини телефонски разговори и за Западен Балкан.