Бенчмарк

Романците најслаби во ЕУ, малтежаните најдебели

​Малтежаните се најдебелата нација во Европската унија, а Романците се најслабите, се наведува во податоците изнесени од свепската агенција за статистика Еуростат. Секоја шеста личност во ЕУ е дебела, што е околу 15,9 отсто од популацијата. Дебелината е поизразена помеѓу постарото и помалку оброзовано 

Раст на индустриското производство во еврозоната поради Германија

Индустриското производство во 19-члената еврозона во август пораснало за 1,6 отсто во однос на претходниот месец, главно благодарение на силното зајакнувањење на индустријата во Германија. Со тоа е неутрализиран падот на индустриското производство од 0,7 отсто од јули

По Брегзит, Британија би можела да изгуби 73 милјарди евра годишно

Велика Британија со излегувањето од Европската унија би можела да изгуби 73 милијарди евра, или 66 милијарди фунти годишно, покажуваат владините документи, кои ги објави „Тајмс“. Во најлоша варијанта, напуштањето на заедничкиот европски

Граѓаните на ЕУ ќе може да останат во Велика Британија и после Брегзит

Сите граѓани на ЕУ кои во моментот се наоѓаат во Велика Британија, ќе добијат право да останат на Островот откако земјата излезе од Унијата објави бугарскиот весник Стандард, цитирајќи материјал на британскиот весник Daily Telegraph, кој се повикува на свои извори во британската влада. 

(ВИДЕО) Европратеник на под во Европарламентот во Стразбур, по физичка пресметка со колега

​Британскиот европратеник од редовите на евроскептичната партија УКИ, Стивен Волф бил брутално нокаутиран од страна на свој колега од истата партија и онесвестен лежел на подот во текот на вчерашниот ден во зградата на Европскиот парламент во Стразбур. 

Почна со работа новата гранична служба на ЕУ

Ова е важен момент за Европа и секој од нас по извесно време ќе биде горд оти бил тука, изјави денеска бугарската вицепремиерка и министер за внатрешни работи Румјана Бачварова на официјалната церемонија со која беше означен почетокот на функционирање на новата Европска служба за погранична и крајбрежна заштита.

Стиглиц предвидува еврозона без Грција и Италија

Добитникот на Нобеловата награда, економистот Џозеф Стиглиц предвидува дека Италија, Грција и некои други земји ќе ја напуштат еврозоната во наредните години, а еврото и германските политики за штедење ги обвини за економските проблеми во Европа.

Преговорите за Брегзит ќе почнат до крајот на март 2017 година

Британскиот премиер Тереза Меј изјави денеска дека формалните преговори за излегувањето на Велика Британија од ЕУ, ќе почнат до крајот на март следната година. Во интервју за Би-Би-Си, Меј вели дека тоа е крајниот рок за покренувањето на член 50 од Лисабонската спогодба, по што ќе уследи двегодишниот период 

Европската унија им подари гратис билети за цела Европа на сите што ќе наполнат 18 години

Сите млади во Европската унија за својот 18 годишен роденден ќе добијат подарок од еден бесплатен билет за турнеја низ Европа. Ова примамлива перспектива ќе се оствари ако овој проект биде одобрен од Европарламентот следната недела, пишува Дејли мејл.

Со европски пари ќе се обновува автопатот Скопје - Куманово

Преку ИПА инструментот е распишан тендер за целосна реконструкција на автопатската делница од Скопје до Куманово во должина од 23 километри, информира денеска министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски.