Бенчмарк

Европарламентот бара автоматска размена на банкарски податоци во борбата против даночно затајување

Повеќето откриени афери и скандали за даночно затајување, вклучувајќи ги и последните од „Панама пајперс", Европскиот парламент ја поддржа позицијата на Комисијата и даде зелено светло, со 590 гласови „за“, 32 гласа „против“ и 64 „воздржани“, даночните власти во ЕУ автоматски

Германците најотпорни на популизмиот меѓу Европејците

Според истражувето на агенцијата „ЈуГов“, Германија од сите големи европски земји е најмалку подложна на популизам, јави дописникот на МИА од Берлин. Истражувањето објавено од весникот „Велт“ покажува дека 18 отсто од германските граѓани прифаќаат полулистички политички пораки, што е значително помалку од на пример Велика Британија и Италија

Мнозинството граѓани на ЕУ сметаат дека медиумите се под политички и комерцијален притисок

​Дури 57 проценти од граѓаните на Европската унија сметаат дека неционалните медиуми во нивните земји не обезбедуваат информации што се ослободени од политички и комерцијален притисок, покажува годинешната анкета на Евробарометар за медиумскиот плурализам и демократија.

Завршен настан на проектите - „Рамковни договори за партнерство“ во Скопје

На 10 и 11 ноември, регионалниот проект „Техничката поддршка за граѓанските организации“ (ТАКСО), финансиран од Европската Унија, организира завршен настан на проектите - „Рамковни договори за партнерство“ и тоа во Скопје.
 

Дури 77% од граѓаните го поддржуваат зачленувањето на Македонија во ЕУ

Дури 77% од граѓаните го поддржуваат зачленувањето на македонија во ЕУ, покажуваат резултатите од најновата анкета на „ФакторПлус“, една од водечките компании во областа на маркетинг истражувањата во РепубликаСрбија.

Грција најзадолжена, а Естонија најниско задолжена во ЕУ. Колкав е државниот долг на Македонија?

Државниот долг на 28. земји членки на Европската унија се намалил до 84,3 проценти, покажуваат последните податоци кои ги објави Евростат и кои се однесуваат на вториот квартал годинава. Во првиот квартал годинава вккупниот државен долг изнесуваше 84,5%, додека пак во вториот квартал минатата година долгот беше 87,5%.

Романците најслаби во ЕУ, малтежаните најдебели

​Малтежаните се најдебелата нација во Европската унија, а Романците се најслабите, се наведува во податоците изнесени од свепската агенција за статистика Еуростат. Секоја шеста личност во ЕУ е дебела, што е околу 15,9 отсто од популацијата. Дебелината е поизразена помеѓу постарото и помалку оброзовано 

Раст на индустриското производство во еврозоната поради Германија

Индустриското производство во 19-члената еврозона во август пораснало за 1,6 отсто во однос на претходниот месец, главно благодарение на силното зајакнувањење на индустријата во Германија. Со тоа е неутрализиран падот на индустриското производство од 0,7 отсто од јули

По Брегзит, Британија би можела да изгуби 73 милјарди евра годишно

Велика Британија со излегувањето од Европската унија би можела да изгуби 73 милијарди евра, или 66 милијарди фунти годишно, покажуваат владините документи, кои ги објави „Тајмс“. Во најлоша варијанта, напуштањето на заедничкиот европски

Граѓаните на ЕУ ќе може да останат во Велика Британија и после Брегзит

Сите граѓани на ЕУ кои во моментот се наоѓаат во Велика Британија, ќе добијат право да останат на Островот откако земјата излезе од Унијата објави бугарскиот весник Стандард, цитирајќи материјал на британскиот весник Daily Telegraph, кој се повикува на свои извори во британската влада.