Бенчмарк

(ВИДЕО) Европратеник на под во Европарламентот во Стразбур, по физичка пресметка со колега

​Британскиот европратеник од редовите на евроскептичната партија УКИ, Стивен Волф бил брутално нокаутиран од страна на свој колега од истата партија и онесвестен лежел на подот во текот на вчерашниот ден во зградата на Европскиот парламент во Стразбур. 

Почна со работа новата гранична служба на ЕУ

Ова е важен момент за Европа и секој од нас по извесно време ќе биде горд оти бил тука, изјави денеска бугарската вицепремиерка и министер за внатрешни работи Румјана Бачварова на официјалната церемонија со која беше означен почетокот на функционирање на новата Европска служба за погранична и крајбрежна заштита.

Стиглиц предвидува еврозона без Грција и Италија

Добитникот на Нобеловата награда, економистот Џозеф Стиглиц предвидува дека Италија, Грција и некои други земји ќе ја напуштат еврозоната во наредните години, а еврото и германските политики за штедење ги обвини за економските проблеми во Европа.

Преговорите за Брегзит ќе почнат до крајот на март 2017 година

Британскиот премиер Тереза Меј изјави денеска дека формалните преговори за излегувањето на Велика Британија од ЕУ, ќе почнат до крајот на март следната година. Во интервју за Би-Би-Си, Меј вели дека тоа е крајниот рок за покренувањето на член 50 од Лисабонската спогодба, по што ќе уследи двегодишниот период 

Европската унија им подари гратис билети за цела Европа на сите што ќе наполнат 18 години

Сите млади во Европската унија за својот 18 годишен роденден ќе добијат подарок од еден бесплатен билет за турнеја низ Европа. Ова примамлива перспектива ќе се оствари ако овој проект биде одобрен од Европарламентот следната недела, пишува Дејли мејл.

Со европски пари ќе се обновува автопатот Скопје - Куманово

Преку ИПА инструментот е распишан тендер за целосна реконструкција на автопатската делница од Скопје до Куманово во должина од 23 километри, информира денеска министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски. 

Бахами Ликс- нова афера со европски комесари

Европската комисија очекува „појаснувања“ од поранешната еврокомесарка од Холандија Нели Крос, обвинета дека била администратор (управник) на оф-шор компанија со седиште во Бахамите (даночен рај) за време на нејзиниот мандат, јавува дописикот на МИА од Париз.

Еврото веројатно нема да ја преживее следна голема криза

Еврото веројатно нема да ја преживее следна голема криза и итно треба да се промени монетарната унија за да се избегне неизбежен колапс. Ова е многу остро предупредување е наведено во последниот извештај на францускиот Институт „Жак Делор“, именуван по еден од архитектите на единствената европска валута.

ЕУ лани дала пет милиони евра за поддршка на медиумите во Македонија

Европската унија доделила пет милиони евра минатата година преку разни грантови, а најмногу преку Инструментот за претпристапна помош (ИПА) за поддршка на слободата на изразувањето, медиумите, истражувачкото новинарство и други слични

Еразмус плус – синоним за квалитет во образованието

​Македонија и во 2017 година продолжува да биде полноправна членка на Еразмус плус програмата на Европската Унија и корисник на средствата за поддршка и развој на образованието, обуката, младите и спортот.