Бенчмарк

10. „Божји заповеди“ на ЕУ, кои Грците мора да ги исполнат

Грција и еврозоната пред неколку дена постигнаа прелиминарен договор за трет пакет помош. Атина за да го избегне финансискиот колапс треба да спроведе тешки економски реформи.Кредиторите пред Атина ставија низа мерки кои Грците мора да ги исполнат: Оваа се дестете најважни, од кои две веќе се усвоени.

Кој најмногу ќе плати за Грција

Најмногу за новиот спас на Грција ќе платат граѓаните на Луксембург. Тоа го покажуваат пресметките на германското списание „FOCUS“, кое ги зема во предвид при пресметувањето неисплатените суми од досегашниот пакет и новиот спасувачки па

„Грекзитот“ можеби е избегнат, но поделбите во Европа се продлабочуваат

Иако договорот за Грција помогна да се избегне отворен расцеп, старомодната геополитика ги влече дури и старите членки на ЕУ во различни насоки. Кога европските лидери се појавија по повеќе од 16 часа преговори за да го објават договорот со кој ќе се задржи Грција во еврозоната, се појавија три нешта. Прво, зацрвенетите заморени очи на речиси сите кои земаа збор на прес-конференцијата, на која дознавме, се очекувало преговорите да траат неколку часа

Оланд: Европските лидери успеаја да го зачуваат единството и солидарноста на еврозоната

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд. - Европските лидери успеаја да ја постигнат главната цел на преговорите - да го зачуваат единството и солидарноста на еврозоната, нагласи Оланд.

Луксембург од утре претседава со ЕУ

Претседавањето, како што е најавено, ќе се заснова врз седум столбови: поттикнување на растот, инвестиции и вработување, продлабочување на социјалните димензии на ЕУ, управување со миграциите, фокус врз дигитализација на единствениот пазар, промоција на конкурентноста, одржливиот развој и јакнење на улогата на Унијата на глобална сцена. Меѓу приоритетите за следните шест месеци Луксембург го нема ставено проширувањето на ЕУ, веројатно затоа што не очекува да се направат големи чекори во тој процес.

Лидерите од ЕУ усвоија план за справување со имигрантската криза

Европските лидери, кои дискутираа до доцна синоќа за тоа како да се справат со имигрантската криза во Средоземното Море успеаја да усогласат план за згрижување на лицата, кои бегаат од војни и сиромаштија од земји во Северна Африка и на Блискиот Исток, јави БТА.

Европските пензии се движат од 250 до 1.500 евра, 12% од пензионерите се на прагот на сиромаштија

Од Литванија до Франција, преку Грција пензиите варираат од 250 до 1.500 евра, но имајќи го предвид стандардот, над 12 проценти од пензионираните Европејци живеат во сиромаштија, се наведува во извештајот на Евростат. Во Грција има 2,6 милиони пензионери, а просечната пензија изнесува 882 евра (713 основна пензија и 169 евра дополнителна).

Германски министер вели дека постои закана од европска дезинтеграција

Излегувањето на Грција од еврозоната може да доведе до незамисливи последици, изјави денеска германскиот вицеканцелар и министер за економија и енергетика Зигмар Габриел. Излегувањето на Грција од монетарниот фонд би бил фатален сигнал, изјави тој за време на собирот на Германската социјалдемократска партија во Берлин“, пренесува ТАСС.

Европа потрошила 13 милијарди евра за одбрана од мигрантите, а мигрантите 16 милијарди за да дојдат до Европа

Наспроти бранот на мигранти, кои се подготвени да ги загубат и нивните животи за да влезат во ЕУ, ценета која се плаќа во човечки животи е висока

Шенген зоната наполни 30 години

Во луксембуршкото гратче Шенген денеска во присуство на највисоки претставници на ЕУ свечено е прославена 30-годишнината од потпишувањето на договорот со кој се укинати граничните контроли меѓу 26 од 28 земји-членки на Унијата. - Шенгенскиот договор ја измени историјата на целиот европски континент- изјави претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, споредувајќи го значењето на Договорот со падот на Берлинскиот ѕид. Воспоставувањето Шенген зона тој го оценува како почеток на процесот кој ќе заврши со бришење на политичките, социјалните и културните бариери во ЕУ.