Бенчмарк

Септември 4, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Седумте точки на Меркел за решавање на бегалската криза во Германија

Германската канцеларка Ангела Меркел овој викенд за време на средбата со своите коалициски партнери би требало да разговара за планот во седум точки за решавање на бегалската криза во Германија, пишува весникот „Билд“. Планот, меѓу другото, предвидува заострување на условите за добивање на азил, укинување на месечниот надомест и намалување на рокот за депортирање на една недела, со петгодишна забрана за влез, што првенствено се 

Трагедијата на тригодишниот Ајлан Курди не ја потресе Европа

Трагедијата на тригодишниот Ајлан Курди, неговиот пет години стар брат и нивната мајка, кои се удавија во морето, настојувајќи да се префрлат од Турција, каде претходно побегнале од курдскиот град Кобане во Сирија, за во Грција, а од таму до Западот, како да не ја потресоа премногу ЕУ, која останува длабоко поделена, околу бегалската криза, пишува лондонски „Тајмс“.

Септември 1, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Парализа со миграцијата во ЕУ

Многу векови Европа беше континент зафатена со војни, глад и сиромаштија. Милиони Европејци беа принудени да емигрираат заради економска и социјална депривација. Тие отпловуваа преку Атланткот во Северна и Јужна Америка, и на далечни места како што е Австралија, за да избегаат од сиромаштијата и да бараат подобар живот за себе и за своите деца.

Септември 1, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Крај на Шенген и враќање на граничните рампи во ЕУ

Европската унија би можела да му стави крај на шенгенскиот режим и одново да ги врати граничните рампи, при минувањето од една во друга земја-членка, доколку Унијата не постигне заедничка платформа за сегашната мигрантска криза-пишува лондонскиот „Дејли Телеграф“, повикувајќи се на изјава на германскиот канцелар Ангела Меркел.

Бегалската криза ги скара земјите од ЕУ: Можен колапс на шенгенскиот договор

Бегалската криза се заканува на еден од суштинските столбови на Европската унија - слободното движење на луѓето, смета шефот на италијанската дипломатија Паоло Џентилони, оценувајќи дека на тоа прашање ќе се види дали „Европа ќе ја открие својата душа или засекогаш ќе ја изгуби“.

Некој нема што да јаде, а ЕУ годишно „расфрла“ по 22 милиони тони храна

ЕУ годишно „расфрла“ по 22 милиони тони храна, а предводник меѓу земјите-членки е Велика Британија, покажуваат резултатите од извршената анализа, која е извршена со поддршка на Европската комисија. Податоците од анализата се добиено од шест земји на ЕУ - Велика Британија, Романија, Германија, Данска, Финска и Холандија. Од овие држави Романија расфрла најмалку храна. Истражувањето покажало дека околу 80 отсто од расфрлањето на храната може 

ММФ ќе добие конкуренција од ЕМФ

Италија се залага за цврста европска интеграција и содавање на Европски монетарен фонд (ЕМФ), изјави италијанскиот министер за финансии Пјер Карло Падоан. Според Падоан монетарната унија порано или подоцна ќе мора да се темели на заеднички елементи, а тоа е ЕМФ, механизам за осигурување против шокови на пазарите на труд и заеднички буџетски извори, пренесува Франс прес.

Поради Грција, Еу ќе добие намален кредитен рејтинг

Меѓународната агенција за рејтинг „Стандард енд Пурс“ планира да го намали рејтингот за финансиската платежна способност на ЕУ заради поддршката за Грција и огромните ризици поврзани со земјата, јави БТА. Претходно, „Стандард енд Пурс“ ги намали перспективите за долгорочната оценка на ЕУ од „стабилна“ до „негативна“. „Стандард енд Пурс“ ја објаснува позицијата со грчката криза и поконкретно со ангажманите преземени од ЕУ

Сите заклучоци од состанокот на Советот за стабилизација меѓу Македонија и ЕУ

Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Република Македонија и Европската унија вчера го одржа својот дванаесетти состанок со кој претседаваше министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, јави МИА

 

Пусиќ: Во ЕУ има расположение за отварање на пристапните преговори за Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија вчера во рамки на Советот на Унијата пројавиле позитивна атмосфера да се одмрзнат евро-атлантските интеграции на Република Македонија и земјата да ги отвори пристапните преговори со ЕУ, доколку политичките партии во земјата во целост го спроведат договорот од 15 јули и предвремените избори во април 2016 година минат успешно.