Бенчмарк

Во ЕУ нема работа за младите

Невработеноста во ЕУ минатиот месец беше за речиси цел процент помала од истото време лани, но се уште над 23 милиони способни за работа, не се вработени. Најмалку невработени има во Германија, а најмногу очекувано во Грција, точно четвртина од работноспособното население. Овие податоци на Евростат сепак укажуваат дека Унијата полека излегува од криза, додека се уште е присутен проблемот со високата невработеност на младите.

Септември 9, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Оваа година во Европа ќе пристигнат 400.000 бегалци, а следната 450.000

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) очекува бројот на мигрантите, кои ќе пристигнат во Европа преку Средоземното Море, оваа година да достигне 400.000, а следната година 450.000. - УНХЦР очекува во 2015 година околу 400.000 лица да побараат меѓународна заштита во Европа преку Средоземно Море. Во 2016 година оваа бројка може да достигне или надмине 450.000 луѓе, се наведува во документот на агенцијата за повик за собирање финансиски средства.

Септември 6, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Новиот план на ЕК предвидува земјите од ЕУ да прифатат дополнителни 120.000 бегалци

Според планот на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер Германија треба да прими дополнителни 31.443 бегалци, од Унгарија, Грција и Италија, пишува во денешниот број германскиот весник „Велт ам Зонтаг“, пренесува ТАСС. 

Септември 6, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Германија планира да потроши над 10 милијарди евра за бегалците, Британија 18 милијарди

Австриската железница во саботата транспортирала вкупно 11.000 бегалци кои пристигнале од Унгарија кон Германија. Дополнителни 2.200 бегалци денеска

Септември 6, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Шпанските реформи се пример за еврозоната

Шпанскиот премиер Маријано Рахој би требало да се чуствува инспириран од шансите да си ги поврати позициите на општите избори на крајот на годинава. Кога неговата десноцентристичка Народна партија ги доби изборите во 2011 година, Шпанија во голема мера беше сметана за членка на еврозоната чии проблеми најверојатно ќе ја намалат вредноста на единствената валута.

Европа размислува за измени на Шенгенскиот договор

Зголемувањето на бројот на мигранти и слабото економско заздравување во Европа ќе ја намали политичката поддршка на Шенгенскиот договор, кој веројатно ќе биде изменет со цел на земјите потписнички да им се овозможи заострување на граничните контроли, оценува истражувачкиот центар Стратфор.

Септември 4, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Седумте точки на Меркел за решавање на бегалската криза во Германија

Германската канцеларка Ангела Меркел овој викенд за време на средбата со своите коалициски партнери би требало да разговара за планот во седум точки за решавање на бегалската криза во Германија, пишува весникот „Билд“. Планот, меѓу другото, предвидува заострување на условите за добивање на азил, укинување на месечниот надомест и намалување на рокот за депортирање на една недела, со петгодишна забрана за влез, што првенствено се 

Трагедијата на тригодишниот Ајлан Курди не ја потресе Европа

Трагедијата на тригодишниот Ајлан Курди, неговиот пет години стар брат и нивната мајка, кои се удавија во морето, настојувајќи да се префрлат од Турција, каде претходно побегнале од курдскиот град Кобане во Сирија, за во Грција, а од таму до Западот, како да не ја потресоа премногу ЕУ, која останува длабоко поделена, околу бегалската криза, пишува лондонски „Тајмс“.

Септември 1, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Парализа со миграцијата во ЕУ

Многу векови Европа беше континент зафатена со војни, глад и сиромаштија. Милиони Европејци беа принудени да емигрираат заради економска и социјална депривација. Тие отпловуваа преку Атланткот во Северна и Јужна Америка, и на далечни места како што е Австралија, за да избегаат од сиромаштијата и да бараат подобар живот за себе и за своите деца.

Септември 1, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Крај на Шенген и враќање на граничните рампи во ЕУ

Европската унија би можела да му стави крај на шенгенскиот режим и одново да ги врати граничните рампи, при минувањето од една во друга земја-членка, доколку Унијата не постигне заедничка платформа за сегашната мигрантска криза-пишува лондонскиот „Дејли Телеграф“, повикувајќи се на изјава на германскиот канцелар Ангела Меркел.