Бенчмарк

Септември 14, 2015 Бенчмарк Никола Осило

ЕУ ги продолжи санкциите за соработници и советници на Путин, Владата и Парламентот на Русија

Европската унија денеска донесе одлука за продолжување на санкциите кон 149 руски државјани и 37 организации, за уште шест месеци, јави ДПА. Во соопштението на Советот на ЕУ се наведува дека ваквата одлука е донесена поради нивната улога во активности насочени против територијалната целовитост, суверенитетот и независноста на Украина.

Септември 11, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Бегалската криза најголемиот предизвик во историјата на ЕУ

Досега невидениот наплив од бегалци во земјите на Европската унија (ЕУ) може да стане најголемиот предизвик за ЕУ, изјави денеска германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, јави Танјуг. - Најголемата европска бегалска криза од завршувањето на Втората светска војна може да биде најголемиот предизвик за ЕУ во нејзината историја, рече Штајнмаер.

Бугарија и Романија ги исполнуваат условите за прием во Шенген зоната

Европската комисија смета дека Бугарија и Романија ги исполнуваат неопходните услови за да бидат примени во Шенген зоната, изјави денеска  портпаролот на Еврокомисијата, Наташа Берто. Како што јави БТА,  Берто нагласи дека одлуката за прием на двете земји во Шенген зоната сепак треба да биде донесена на политичко ниво од страна на Советот на министри на ЕУ и Европскиот совет.

Односот на Унгарија кон бегалците-муслимани е како кон Евреите во Вторатат светска војна

Односот кон бегалците - муслимани во Унгарија е многу сличен на однесувањето на властите во оваа земја, кон Евреите во текот на Втората светска војна, пишува лондонски „Индепендент“. Во опширна анализа за случувањата на сириските бегалци, во огромен дел, сите муслимани, на нивното патување низ Унгарија, од границата со Србија, до унгарско-австриската граница, овој весник остро го критикува односот на владата во Будимпешта

Во ЕУ нема работа за младите

Невработеноста во ЕУ минатиот месец беше за речиси цел процент помала од истото време лани, но се уште над 23 милиони способни за работа, не се вработени. Најмалку невработени има во Германија, а најмногу очекувано во Грција, точно четвртина од работноспособното население. Овие податоци на Евростат сепак укажуваат дека Унијата полека излегува од криза, додека се уште е присутен проблемот со високата невработеност на младите.

Септември 9, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Оваа година во Европа ќе пристигнат 400.000 бегалци, а следната 450.000

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) очекува бројот на мигрантите, кои ќе пристигнат во Европа преку Средоземното Море, оваа година да достигне 400.000, а следната година 450.000. - УНХЦР очекува во 2015 година околу 400.000 лица да побараат меѓународна заштита во Европа преку Средоземно Море. Во 2016 година оваа бројка може да достигне или надмине 450.000 луѓе, се наведува во документот на агенцијата за повик за собирање финансиски средства.

Септември 6, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Новиот план на ЕК предвидува земјите од ЕУ да прифатат дополнителни 120.000 бегалци

Според планот на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер Германија треба да прими дополнителни 31.443 бегалци, од Унгарија, Грција и Италија, пишува во денешниот број германскиот весник „Велт ам Зонтаг“, пренесува ТАСС. 

Септември 6, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Германија планира да потроши над 10 милијарди евра за бегалците, Британија 18 милијарди

Австриската железница во саботата транспортирала вкупно 11.000 бегалци кои пристигнале од Унгарија кон Германија. Дополнителни 2.200 бегалци денеска

Септември 6, 2015 Бенчмарк Никола Осило

Шпанските реформи се пример за еврозоната

Шпанскиот премиер Маријано Рахој би требало да се чуствува инспириран од шансите да си ги поврати позициите на општите избори на крајот на годинава. Кога неговата десноцентристичка Народна партија ги доби изборите во 2011 година, Шпанија во голема мера беше сметана за членка на еврозоната чии проблеми најверојатно ќе ја намалат вредноста на единствената валута.

Европа размислува за измени на Шенгенскиот договор

Зголемувањето на бројот на мигранти и слабото економско заздравување во Европа ќе ја намали политичката поддршка на Шенгенскиот договор, кој веројатно ќе биде изменет со цел на земјите потписнички да им се овозможи заострување на граничните контроли, оценува истражувачкиот центар Стратфор.