Бенчмарк

Орбан се согласил да ги прифати барањата на ЕУ за Универзитетот на Сорос

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се согласил да ги задоволи сите барања на ЕУ во врска со контроверзниот закон за образование, кој предизвика масовни протести во Унгарија, а Европската комисија покрена постапка против неговата влада, соопшти групата Европски народни партии (ЕПП).

ЕК и се закани на Унгарија со уште три казнени постапки

​Заменикот претседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс ја предупреди денеска Унгарија дека против неа можат да бидат поднесени уште три казнени постапки.

ЕУ покрена правна постапка против Унгарија поради законот за високо образование

Европската унија покрена правна постапка против Унгарија поради нејзиниот нов закон за високо образование, за кој критичарите сметаат дека има за цел затворање на универзитети кои ги основал милијардерот Џорџ Сорос.

ЕП почна процедура за одземање на имунитетот на Марин ле Пен

​Европскиот парламент почна со процедура што може да предизвика одземање на имунитетот на Марин Ле Пен, европратеничка и кандидат за претседател на Франција, осомничена за злоупотреба на европски финансиски средства, изјави претсетаделот на ЕП, Антонио Тајани.

Објавен огласот за пари од ИПА програмата за рурален развој

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска објави повик за доставување барања за користење на финансиски средства од Инструментот за претпристапна помош за рурален развој на Европската Унија.

Шојбле: Ако на мигрантите не им се допаѓа Европа нека си заминат на друго место

​Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека муслиманите кои мигрираат во Европа треба да сфатат дека постојат и подобри места за живот доколку не сакаат да го прифатат европскиот начин на живеење. 

ЕК отвори прекршочна постапка против Унгарија за операцијата против Сорос

​Европската комисија денеска покрена прекршочна постапка против Унгарија за серијата потези поврзани со борбата на Владата на оваа земја против организациите на унгарскиот милијардер Џорџ Сорос, јави дописникот на МИА од Брисел.

Отстранета и последната пречка: Од 15 јуни крај на роамингот во ЕУ

Пратениците на Европскиот парламент ја отстранија и последната препрека на патот до целосно укинување на малопродажните дополнителни надоместоци за роаминг. Нивното укинување на 15 јуни 2017 ќе им овозможи на потрошувачите телефонирање, праќање пораки

Од денеска засилена контрола на границите на Шенген зоната

​На надворешните граници на Шенген зоната од денеска започнуваат систематски проверки за сите патници, поради усвоените амандмани на Законот за шенгенските граници, според кои, земјите членки на Шенген се обврзани на построга контрола.

Се бараат работници во ЕУ-плати од 3.000 до 10.000 евра

Европските земји не само што имаат проблем да пронајдат доволен број на работници за најдефицитарните професии, туку и имаат проблем да го направат потребниот увоз на работна сила.