Бенчмарк

Влада: Mерките во Планот 3-6-9 целосно се реализирани во предвидениот рок

Во првите три месеци се реализирани сите мерки, кои се во надлежност на Владата, односно 58 активности од Планот 3-6-9, информираше денеска Министерската работна група за следење на спроведување на овие мерки. Со состанокот на Министерската група, претседаваше премиерот Зоран Заев, а на него беа разледани активностите за реформите во повеќе области од надлежност

Рекорден раст на вработеноста: Во ЕУ работат 235 милиони луѓе

Европската унија останува цврста на патот кон поголем број на вработувања и економски раст, покажува последниот квартален преглед за вработување и социјални развојни места во Европа. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, вработувањето во Унијата продолжува да расте со доследно темпо речиси во сите земји-членки, па вработеноста

Асанж побара од Јункер да ја суспендира Шпанија од ЕУ

Основачот на Викиликс Џулијан Ансанж го повика претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер да ја суспендира Шпанија поради инсерти на кои се гледа однесувањето на шпанската полиција кон каталонските избирачи.Тој на својот Твитер налог ги објави и спорните инсерти.

 

ЕК тргнува во борба против различниот квалитет на производи во источна и западна Европа

Европската унија треба да стави крај на двојниот квалитет на храната на заедничкиот европски пазар, смета европската пратеничка

ЕУ ја казни Сканија 880 милиони евра

Европската комисија го казни денеска шведскиот производител на камиони Сканија со 880 милиони евра поради местење цени. Комисијата наведе дека, Сканија 14 години договарала со други производители за цени на камиони како и поради пренесување трошоците за нови технологии за пониски емисии на гасови на потрошувачите.

ЕУ ја зајакнува безбедноста на Шенген зоната

Европската комисија денеска предложи мерки за зачувување и зајакнување на Шенген-зоната, преку ажурирање на Кодексот за граници на шенгенските земји, со што се зголемува рокот за воведување на привремени контроли на внатрешната граница за моментни потреби од сегашните шест месеци на една година,

Варуфакис: ЕУ ќе се распадне за четири години

Поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис, по објавените изборни резултати во Германија, предвидува дека Европската унија ќе се распадне по четири години. Тој оцени дека јакнењето на германските десничарски партии „Слободни демократи“ и „Алтернатива за Германија“

ЕЦБ: Земјите од Западен Балкан да ја зајакнат довербата во сопствените валути

Државите од Западен Балкан треба да ја зајакнат јавната доверба во локалните валути наместо прекумерна доверба во еврото, бидејќи со тоа ги стaвааат своите економии на ризик, нагласи Беноа Коуре, претставник од Европската централна банка.

Анкета на ИРИ: Расте оптимизмот за членството на Македонија во ЕУ

Голем пораст на оптимизмот во врска со политичката ситуација во земјата и изгледите за членство во ЕУ, покажуваат резултатите од анкетата на населението во Македонија што денеска ги објави Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ). 

ЕК предложи закон за транспарентност во финансирањето на политичките партии во ЕУ

Пред два дена, во своето годишно обраќање за состојбата во Европската унија, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер порача дека на ЕУ и треба демократски исчекор напред, бидејќи премногу често европските избори се сведуваат на ништо повеќе од збир на националните кампањи.