Бенчмарк

Септември 15, 2017 Бенчмарк Никола Осило

Јункер: ЕК ќе ја почитува одлуката за независност на Каталонија

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер изјави дека Комисијата ќе го „испочитува“ позитивниот исход од референдумот за независност на Каталонија, нагласувајќи дека таа не треба да очекува оти ќе стане членка на ЕУ веднаш по гласањето.

Септември 6, 2017 Бенчмарк Никола Осило

Могерини: ЕУ никогаш нема да има армија, не сме воена унија

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави дека Унијата никогаш нема да формира сопствена армија. ЕУ не е воена унија и никогаш нема да биде, посочи Могерини при официјалната посета на Љубљана. Таа додаде дека Унијата нема да финансира воени интервенции, туку ќе се фокусира на превентивни мерки.

 

Нова директива на ЕУ: Задолжително породилно отсуство од четири месеци за татковците

Европската комисија предлага нова Директива за усогласување на приватниот и деловниот живот на родителите, заради обезбедување поголемо ниво на рамноправност меѓу половите во земјите-членки на ЕУ, пред се на пазарот на труд.

Каде се продава најскапо, а каде најевтино месо во Европската унија

Романија, Полска и Бугарија се земји во Европската унија каде цените на месото се најниски, покажуваат податоците на „Евростат“. Данска, во 2016 година имала највисоки цени на месото во однос на државите од ЕУ - за речиси 40 отсто повисоки од просекот изваден од цените во евопските земји. 

Со финансиска поддшка од ЕУ ќе се гради експресниот пат Дреново - Градско

Владата на Република Македонија на вчерашната седница ја разгледа и усвои информацијата за потпишување Билатерален договор помеѓу Република Македонија и Европската унија за ко-финансирање на проектот за „Изградба на експресен пат на делница клучка Дреново-Градско

Нови прописи: Од 1. септември во ЕУ ќе се чисти само со „тивки“ правосмукалки

Новите прописи на ЕУ за правосмукалките кои треба да ја зголемат енергетската ефикасност и да ја намалат емисијата на јаглен-диоксидот, ќе почнат да се применуваат следниот месец. Максималното ниво на галама на новите правосмукалки е намалено на 80 децибели, што е многу помалку од многу правосмукалки кои се користат денес. 

Одмрзнати парите од ИПА: Ќе се гради граничниот премин Бељановце – Станчиќ

Заменик претседателот на Владата не Република Македонија Бујар Османи денеска го потпиша дополнувањето кон Спогодбата за финансирање за ИПА програмата за преку-гранична соработка помеѓу 

Евростат: ЕУ произведува 76 литри пиво по жител

Најголем производител на пиво во Европската унија е Германија, водечки извозник е Холандија, а кога увезува пиво ЕУ на прво место го бира Мексико, а на второ од Србија, објави Евростат по повод Меѓународниоит ден на пивото што се одбележува денеска.

Најниска невработеност во ЕУ има во Чешка

Најниска невработеност во ЕУ има Чешка и тоа од само 2,9 отсто, покажуваат податоците од Евростат за јуни. Невработеноста во Еврозоната на крајот на јуни изнесувала 9,1 отсто, што е пад во однос на истиот период лани, кога изнесуваше 9,2 проценти. Тоа е најниска стапка на невработеност во Еврозоната од февруари 2009 година.

Комбиња без возачи почнаа да се движат во Талин по повод естонското претседавање со ЕУ

Koмбиња без возачи почнаа да се движат од овој викенд во центарот на Талин во рамките на пилот проект, инициран по повод естонското претседавање со ЕУ, кое продолжува до крајот на годината. Двата минибуса, кои можат да транспортираат до осум