Бенчмарк

Владата наложи ревизија на ИПА фондовите и набавка на службени возила од европски пари

Владата на вчерашната седница ја разгледа и информацијата за користењето и имплементацијата на ИПА фондовите, при што се задолжени повеќе министерства и правосудни органи да достават статуси за исполнување

Рокот за аплицирање за ИПАРД продолжен до 21 јули

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува сите заинтересирани за поднесување барања за користење ИПАРД средства од Програмата 2014-2020 дека рокот за нивно доставување се продолжува до 21 јули 2017 година.

Европски просек: Храната најевтина во Македонија, најскапа во Данска, најевтино ќе се облечете во Турција

Најскапа храна во Европа има во рестораните и во супермаркетите на Данска, додека најевтина е храната во Македонија, покажува истражувањето на Евростат. Според 

Владата ќе го пречека Хан со акциски план за итните реформски приоритети

​Владата подготвува драфт агенда со мерките и активностите кои треба да се преземат во контекст на евроинтеграциите, а кои ќе му бидат презентирани на еврокомесарот Јоханес Хан за време на неговата посета во Скопје во понеделник.

Почнуваат преговорите за Брегзит

​Речиси една година по референдумот во Велика Британија за излез од Европската унија, денеска Брисел и Лондон ги почнуваат преговорите за истапување на земјата од Унијата.

Од денеска се укинува роамингот во земјите на ЕУ

Денеска официјално стапува на сила укинувањето на роамингот за сите корисници на мобилни телефони во земјите на Европската Унија. Владите и институциите на земјите членки на Европската Унија потпишаа договор за техничките услови за намалувањето на давачките за роаминг на телекомуникациските оператори, а тој беше изгласан на седници на Советот на Европа и на Европарламентот. Според новиот договор, цената на мобилниот интернет, која во моментов е 7,7 евра за еден гигабајт, до 2022 година треба да се намали на 2,5 евра. 

Мапа: Кои се вторите по ред најголеми нации во секоја од европските земји

Сајтот theculturetrip.com направи интересна мапа на која се гледа кои нации се втори по големина во секоја од земјите во Европа. Турците се втора нација по големина во неколку европски земји, Албанците во Македонија и Грција, Србите во Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска...

Истражување: Електричните уреди се програмирани да покажат дефект веднаш по истекот на гаранцијата

​Речиси 92 отсто од граѓаните на Франција сметаат дека електричните уреди што ги купуваат се програмирани да траат покус период, односно да се покаже дефект веднаш по истекот на гаранцијата. Поради ова Одборот за внатрешен пазар и заштита на потрошувачите при Европскиот парламент усвои извештај за продолжување на рокот на употреба на уредите.

Завршната конференција на ИПА проектот – „Унапредување на услугите за социјална вклученост“

На 8 јуни 2017 се одржа завршната конференција на ИПА проектот поддржан од ЕУ – „Унапредување на услугите за социјална вклученост“. На настанот министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска ги додели сертификатите на учесниците во обуките во рамките 

ЕУ подготвува две милијарди евра за помош на Западен Балкан

Европската Унија најави дополнителна помош од две милијарди евра за Западен Балкан, пишува денеска сараевски „Дневни аваз“, повикувајќи се на извори блиски до Европската инвестициска банка. По состанокот на Советот на министри на ЕУ и Европскиот совет, каде посебно се стави акцент на