Техно

Февруари 23, 2018 Техно Никола Осило

(ВИДЕО) Илон Маск лансираше ракета со сателити за глобална интернет врска

„Спејс икс“ на Илон Маск, основач на компанијата за производство на електрични автомобили „Тесла“, денеска во орбитата лансираше ракета со сателити за обезбедување на „глобален интернет“.

 

Основан Центарот за трансфер на технологии- ИНОФЕИТ кој треба да ги здржи младите во Македонија

Трговско друштво Центар за трансфер на технологии и иновации ИНОФЕИТ ДООЕЛ Скопје е името на компанијата која што ја основаше Факултетот за електротехника и информациски технологии –ФЕИТ при Универзитетот 

Путин призна дека нема смартфон

Рускиот претседател Владимир Путин призна дека нема паметен телефон на состанокот со научниците, каде што шефот на Институтот за нуклеарно истражување Курчатов Михаил Коваљчук во својата презентација нотирал дека "секој има паметен телефон во своите џебови".

Неповторливо AR доживување за корисниците на Македонски Телеком

Во времиња полни со предизвици, можностите на технологијата ни пружаат ретка прилика да изградиме подобар свет околу нас, да ги реализираме своите потенцијали, да бидеме препознаени и да живееме посреќен живот.

Февруари 6, 2018 Техно Никола Осило

(ВО ЖИВО) Новата супер-ракета на Илон Маск ќе одлета во Вселената со хитот на Дејвид Боуви „Спејс одити“

Компанијата „Спејс икс“ на Илон Маск, основач на производителот на електрични автомобили „Тесла“, денеска од космичкиот центар „Кенеди“ треба да ја лансира супер тешката ракета-носaч „Фалкон хеви“.

 

Зрачењето од мобилните телефони не предизвикува рак

Американски научници од организацијата Национална програма за токсикологија ги негираат наводите за опасностите од зрачењето на мобилните телефони.

(Фото) Робот ги послужува гостите со кафе

Во кафулето „Хена кафе“ во Токио, гостите ги послужува робот. Кога ги прашува гостите за кафе, нагласува дека може да го направи подобро отколку луѓето околу него.

Февруари 1, 2018 Техно Никола Осило

„Инстаграм“ ќе го покажува бројот на посетители на вашиот профил

„Инстаграм“ развива алатка со која корисниците ќе имаат увид во тоа колку луѓе го гледале нивниот профил. Новата опција ќе покажува колку пати е гледан профилот, но нема да го открива идентитетот на посетителите.

 

Јануари 31, 2018 Техно Никола Осило

Редок феномен: По пауза од 36 години вечерва супер-сина крвава Месечина

По пауза од 36 години, граѓаните од повеќе земји во светот ќе бидат сведоци на редок астрономски феномен - супер сина крвава Месечина.

Јануари 25, 2018 Техно Никола Осило

(ВИДЕО) Кинески научници прв пат во историјата клонираа мајмуни: Човекот следен на листата?

Кинески научници објавија дека првпат по 300 обиди, успеале да клонираат мајмуни. Двата клона се првите примати коишто се клонирани со истата техника со која беше клонирана и овцата Доли своевремено, пишува „Индепендент".