Техно

Мнозинство македонски граѓани немаат дигитални вештини за купување онлајн

Само 19,5 отсто од интернет корисниците во Македонија направиле онлајн нарачка во последните 12 месеци, според податоците на Државниот завод за статистика и Еуростат. Дури 59 отсто од нив никогаш не нарачале нешто онлајн, а 18 отсто одговориле дека тоа 

Huawei P20 и Huawei P20 Pro, чекор напред во комбинирање на технологијата и уметноста, за напредна фотографија

Huawei Consumer Business Group, денес во париската изложбена сала "Grand Palais", ги претстави долгоочекуваните нови смартфони од високата класа HUAWEI P20 и HUAWEI P20 Pro. 

Колку чинат украдени лични податоци?

Еден од најдепресивните заклучоци по последнот случај на истекување на лични податоци од Facebook е дека дури најскриените информации кои ги чуваме на своите профили, може да бидат продадени за неколку долари онлајн.
 

И Џулијан Асанж го избриша Фејсбук профилот- Цукерберг ги нарекувал корисниците глупаци

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на Фејсбук, обвинувајќи го притоа основачот на оваа социјална мрежа Марк Цукерберг дека е „мегаломанијак кој своите корисници ги нарекува глупаци“.

Во знак на протест: Илон Маск ги избриша Фејсбук профилите на „Тесла“ и „Спејс Екс“

Илон Маск ги избриша Фејсбук страниците на своите компании „Тесла“ и „Спејс Екс“, само неколку дена откако изби голем скандал со злоупотребата на личните податоци, за што беше обвинета компанијата „Кембриџ аналитика“. Како последица на ова, на социјалните мрежи се прошири кампањата #delitefacebook

Закерберг: Откривме голем број профили за лажни вести од Македонија

Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг изјави за Си-Ен-Ен дека во 2017 година откриле голем број лажни профили од Македонија од каде се шират лажни вести, и оти е подготвен да сведочи пред американскиот Конгрес

(Фото) DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

Во Тетово и Скопје се одржа DigiGirlz настанот организиран од Мајкрософт Македонија со цел да ги поттикне младите девојчиња уште од средношколска возраст да се вклучат во некоја СТЕМ професија.

Од денес официјално започнува продажбата на најновите Самсунг Галакси С9 и С9+ во Македонија

По официјалното претставување на новите Самсунг Галакси С9 (Samsung Galaxy S9) и С9+ (S9+) паметни телефони во Македонија, компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес го најави почетокот на продажба на овие уреди.

(Фото) Македонски Телеком ги претстави „смарт“ маските за заштита од загадување

Македонски Телеком,  за прв пат во Македонија ги спои технологијата и модата, за повисока цел – заштита од загадувањето. 

DigiGirlz настан кој поттикнува вклучување на младите девојчиња во ИТ

​Охрабрување на младите за технологијата е една од целите на YouthSpark иницијативата на Мајкрософт. Нивната DigiGirlz