Техно

Хакери осудени на 9 и 15 години затвор

Рускиот државјанин Александар Панин обвинет дека со вирус заразил 50 милиони компјутери за да украде податоци за банкарски сметки е осуден на девет години затвор. Панин беше обвинет дека го направил вирусот СпајАј и го продавал на кибер криминални форуми. Осуден е во Атланта во САД.

 

Во „градина на Марс‟ добро родија доматите и грашакот

Холандските истражувачи успешно одгледале домати и грашак во услови какви што владејат на Марс. 
Тим на Универзитетот „Вагенинген“ во истражувачкиот центар направиле 10 разни видови на посеви на почва која има карактериситки на тлото на Марс и на Месечината, а овој пат приносите 

Програмери од „Гугл“ и „Вибер“ учествуваат на програмерски маратон во Охрид

Четвртото издание на програмерскиот маратон „Кодфест“ (Codefest) се одржува во хотелот „Инкес-Горица“ во Охрид.

Нов технолошки подвиг на Волво: Самоуправувачки автомобили на патишта

Светски познатиот автомобилски бренд Волво ќе направи тест возење во Кина, каде локалните жители ќе се возат во автомобили кои се самоуправуваат, најавуваат од компанијата „Волво карс“. 

(ВИДЕО) Прво успешно самостојно приземјување на ракета

​Ракетата „Фалкон 9“ успешно слета на платформа во Аталантскиот Океан, а она што го прави посебно ова приземјивање тоа што е прво кое едно летало од оовј тип го извршило самосотјно.

Отворена лабораторија за програмибилни логички управувачи и скада системи при ФЕИТ

Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денес ја отвори новата Лабораторија за програмабилни логички управувачи и SCADA системи (системи за супервизорско управување и прибирање податоци).

Интел овозможува брз и лесен премин на „клауд“

Интел објави серија нови технологии, инвестиции и соработки насочени кон побрзо и полесно спроведување на скалабилни „клауд“ услуги, на фирмите да им обезбеди нови услуги побрзо и зголемување на нивните приходи.

Гејминг викенд со поддршка на Фондацијата „е-Македонија“

Во Телеком иновативниот центар на 2 и 3 април се организира голем Гејминг викенд (Game Weekend) со поддршка на Фондацијата „е-Македонија“ на Македонски Телеком, а во реализација на Македонската асоцијација за развивање игри – МАГДА. 

Отворен прв ИТ Хаб во високо-образовна институција

Студентите од Факултетот за информатички и комуникациски техниологии во Битола, како и сите ИТ професионалци ќе добиваат соодветна стручна и техничка помош при реализација на своите претприемнички идеи преку првиот ИТ хаб во овој регион - BIT Hub, кој денеска беше најавен во Битола. 

(ВИДЕО) НАСА за прв пат објави снимка од експлозија на ѕвезда

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) првпат успеа да сними блесок на ѕвезда која „умира“.