Техно

Октомври 31, 2017 Техно Никола Осило

Анкета: Viber e најкористена мобилна апликација во Македонија

Процентот на корисниците на мобилна телефонија за разлика од 2016 бележи мал пораст и сега изнесува 95,2%, покажува најновото истражување на Агенцијата за електронки комуникации. „Македонски Телеком“ бележи мал пораст во корисниците (41,3%) што не е доволен за повторно 

(ВИДЕО) Роботот Софија си доби државјанство од Саудиска Арабија

Робот со име Софија, кој е дизајниран по изгледот на Одри Хепберн си доби државјанство од Саудиска Арабија. Со ова, Саудиска Арабија стана првата земја во светот која даде државјанство на робот.

Македонија искористила само 9% од расположливите 9,5 милиони евра за иновации

За иновативни проекти Македонија искористила само девет проценти од вкупно 9,5 милиони евра што и се на располагање преку проектот за поддршка од Светска банка, информира денеска директорот на Фондот за иновации и развој, Јован Деспотовски.

Апликацијата „Правен калкулатор“ пресметува различни правни трошоци како и за адвокати и нотари

WeTalkIT заедницата на млади IT ентузијасти, овој пат во соработка со Skopje Legal Hackers, денес официјално го лансираат новиот проект наречен “Правен Калкулатор”.

Октомври 25, 2017 Техно Никола Осило

Македонските граѓани се почесто „во шопинг“ на интернет

Македонските граѓани и фирми почнуваат поопуштено да „пазарат“ на интернет. Се нарачува облека, различни технички производи и секакви услуги.

 

Октомври 25, 2017 Техно Никола Осило

Македонците потрошиле 34 милиони евра на интернет-нарачки од странство за половина година

Македонските физички и правни лица преку платежни картички во првата половина од 2017 година потрошиле 2,1 милијарда денари или околу 34 милиони евра на интернет продажни места во странство, покажуваат најновите официјални податоци на Народната банка.

 

Октомври 25, 2017 Техно Никола Осило

Македонците потрошиле 15 милиони евра на интернет-нарачки во земјава за половина година

Македонски физички и правни лица во првата половина од годинава преку платежни картички потрошиле 944 милиони денари или околу 15 милиони евра на интернет продажни места во земјава, покажуваат најновите официјални податоци на Народната банка.

Над еден милион Македонци „висат“ на Фејсбук

Во Македонија интернет користат 1.503.000 луѓе или 72,2 отсто од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“.

Статистика: 91,2% од фирмите во Македонија користат Интернет, а само 54,2% се на социјалните мрежи

Според податоците на Државниот завод за статистика, од јануари 2017 година, широкопојасен пристап на 
интернет (преку фиксна или мобилна конекција) имале 91,2% од деловните субјекти со десет или повеќе 
вработени.

(ФОТО) Супербрза машина: Кинезите го прават најмоќниот компјутер во светот

Кинеските научници развиваат супер моќен компјутер, кој ќе може да обработи квантион (билион билиони)  операции во секунда.