Техно

HBO пакет бесплатно цела година, со Vip Комбо

Во годината на прославување на десет годишниот јубилеј од постењето на брендот, Вип со задоволство најавува уште една атрактивна промоција овојпат во рамките на Vip Комбо пакетите со нова поволност и можност корисниците

(Видео) Тестиран пешчки премин со лед светла кои ја менуваат бојата

Паметен пешачки премин беше тестиран во Лондон, така што зебрата наместо со класични бели ленти содржи лед светла кои ја менуваат бојата.

Десет апликации без кои денешната младина не може да живее

Секој од нас има некоја дневна рутина и апликации кои ги проверува штом се разбуди. 

Генералниот директор на Самсунг поднесе оставка

Главниот извршен директор на Самсунг, Квон Ох-хиун разно изутринава поднесе оставка. Квон (64), освен извршен директор на Самсунг, беше и потпретседател на корејскиот конгломерат, кој во изминатите неколку квартали забележа исклучителни

(ВИДЕО) Полицајците во Дубаи ќе „летаат“

Полицијата во Дубаи соопшти дека нивните службеници ќе користат нов вид превоз – нешто помеѓу дрон и моторцикл, пренесуваат агенциите.

Повеќе од 200 учесници беа дел од Endava Tech Flow настанот во Скопје посветен на иновации

Следејќи го успехот на првиот настан Endava Tech Flow кој се одржа во мај годинава и на кој учествуваа повеќе од 170 ИТ професионалци и ентузијасти кои дискутираа на тема Agile Best Practices, компанијата „Ендава“ организираше уште една конференција од серијата на

(ВИДЕО) Во Дубаи почна да работи првата смарт полициска станица во светот

Во крајбрежен станбен кварт во Дубаи, почна да работи првата смарт полициска станица во светот. Таа се простира на околу 120 квадратни метри и поделена е на три оддели - чекална, изложбен дел и одделение за услуги.

Вештачката интелигенција стана дел од новинарството

Вештачката интелигенција веќе влезе во светот на новинарството, а натаму би можела да стане и замена и „егзистенцијална закана" за новинарската професија, стои во најновата студија на американскиот институт „Фјучр Тудеј" (чиј назив во превод значи - „иднината денес“).

За прв пат кај нас: Telekom Safe Net, спречете некој да Ви ги украде сликите и пасвордите од мобилниот

Македонски Телеком за прв пат кај нас воведува услуга – Telekom Safe Net, која ќе ги заштити корисниците од злонамерни софтвери, крадење на лични податоци, вируси или хакирање при сурфање на интернет преку мобилната мрежа. 

Македонски Телеком ја измери најголемата брзина на пренос на податоци на мобилната мрежа во регионот

Македонски Телеком  ја измери досега најголемата брзина на пренос на податоци на мобилната мрежа во земјава и во регионот од над 500  Mbps за симнување (download).