Техно

(ВИДЕО) Како ќе одиме на Марс

Илон Маск и компанијата „Спејсекс“ го објавија својот амбициозниот проект за изградба на база на Месечината и на град на Марс, што би требало да почне да се реализира за пет години.

Септември 27, 2017 Техно Камелија Делија

Следната година ќе се отвори технолошки парк во Скопје

Државата ќе инвестира во нов технолошки парк во Скопје кој ќе биде дом на еден ИКТ акцелератор за нови ИКТ компании и место каде постоечката индустрија ќе го најде својот интерес и го насочи развојот на нови решенија.

(ВИДЕО) Гугл слави 19 години од основањето

Гугл денеска слави 19 години и по тој повод одлучи да приреди голем број изненадувања.На страницата на пребарувачот се нуди т.н. Гугл Дудл спинер со кој може да се избере игра која сакате да ја играте.

(ВИДЕО) Тајга - ново руско оружје во „технолошката студена војна“

Руската безбедносна компанија „Инфовач Груп“ го престави својот паметен телефон отпорен на апликации, што собираат податоци за корисникот.

Септември 26, 2017 Техно Камелија Делија

МАСИТ бара Владата со закон да го спречи одливот на ИКТ кадарот во странство

ИКТ компаниите бараат промена на  законите за да можат да обезбедат стимулации со кои ќе ги задржат инженерите кои заминуваат во странство, од кој кадар на домашниот пазар на труд има недостиг од 15 проценти.

Два нови канали на Вип ТВ листата достапни за сите нови и постоечки корисници

Вип со задоволство најавува збогатување на својата понуда со два нови телевизиски канали во Vip TV програмската листа. Од денеска, сите нови и постоечки корисници на Vip TV ќе можат да уживаат во филмскиот канал AXN и музичкиот STOP TV. 

Македонски Телеком слави 100.000 Magenta 1 корисници со двојно повеќе интернет за сите

Овој месец Македонски Телеком слави 100.000 Magenta 1 корисници и по тој повод сите Magenta 1,Smart  и COOL корисници добиваат подарок: двојно повеќе 4G мобилен интернет до крајот на годината.

Септември 9, 2017 Техно Камелија Делија

Како гифовите го покорија интернетот?

Во ера кога информациите доаѓаат 24 часа на ден, седум дена во неделата, кога има притисок да се реагира на вестите во реално време, треба да кажеме нешто, што е можно побрзо и емпатично и го правиме со гифови, пишува ББС.

Септември 8, 2017 Техно Никола Осило

Лансирано супертајно воено вселенско летало во САД

Американската компанија „Спејс Екс“ на милијардерот Илон Маск денеска лансира супертајно вселенско летало на америкаското военовоздухопловство. Фалконовата ракета без екипаж полета од Вселенскиот центар Џон Ф. Кенеди во американска сојузна држава Флорида.

ФЕИТ со воведен курс за програмирање

Сите заинтересирани граѓани кои сакаат да ги научат основите на програмирањето, новозапишаните и актуелните студенти на Факултетот за електротехника и информациски технологии може да го посетуваат новиот курс за програмирање Code@FEIT2017.