Техно

Гугл воведува алатки за контрола на екстремистички содржини

По одлуката на големите компании да ги повлечат своите реклами од водечките Интернет платформи, каде се пласирани со непристојни екстремистички содржини, Гугл соопшти дека ќе воведе нови алатки, со кои на тие компании ќе им се даде поголема контрола. 

Американскиот конгрес одлучи: НАСА ќе испраќа луѓе на Марс

Првпат после шест години, двата дома на Американскиот конгрес усвоија закон со кој се одобруваат средства за НАСА и и се даваат нови мандати на вселенската агенција. Исто така, се бара од НАСА да направи план за испраќање луѓе во близина или на површината на Марс до 2030 година.

Отворен веб-форум на Логин Системи за стратегија и изведба со Balanced Scorecard

Логин Системи отвори нова категорија на форумот, како дел од веб-сајтот на Логин Системи, посветена на стратегијата и светски познатата методологија за изведба на стратегијата – Balanced Scorecard. Во недостиг на доволно локални свежи содржини и примери, се наметнува потребата од формирање на централно информативно место кадешто ќе се дискутира за елементите од современиот менаџмент, стратегијата и изведбата на стратегиите.

Фејсбук конечно ја воведува опцијата „дислајк“

Најпопуларната социјална мрежа во светот Фејсбук започна со тестирање на опцијата „дислајк“, која сепак нема да биде можна на статусите и објавите, туку само во месинџерот.

(ВИДЕО) Русите направија летечки мотоцикл, се продава за 150.000 долари

Руската компанија Hoversurf го тестираше првиот летачки мотоцикл под името Scorpion 3. Станува збор за стандарден моторцикл кој е дизајниран со технологија на дрон и на возачот му овозможува да „полета“ и со мотоциклот да управува додека е во воздух.

Февруари 22, 2017 Техно Никола Осило

(ВИДЕО) Историско откритие: НАСА откри седум планети кои би можеле да бидат погодни за живот

Астрономите открија седум планети со слична големина како Земјата, кои орбитираат околу ѕвезда оддалечена 40 светлосни години, според студија чии наоди ги објави американската вселенска агенција (НАСА), на вечерашната прес-конференција во Вашингтон.

Фејсбук тестира уште една нова опција

Фејсбук тестира нова опција која ќе им олесни на корисниците да ги следат објавите на нивни пријатели на другите социјални мрежи, пишува Индепендент.

Февруари 21, 2017 Техно Никола Осило

НАСА ќе обелодени големо откритие за условите за живот надвор од Сончевиот систем

Американската вселенска агенција НАСА утре ќе одржи голема прес-конференција на која ќе ги соопшти најновите откритија за условите за живот надвор од нашиот Сончев систем, пренесе „Индипендент“.

 

Зошто никогаш не треба да го полните телефонот на јавни места

Повеќе од сигурно е дека сте се нашле во ситуација кога сте излезени и забележувате дека батеријата на вашиот телефон паднала на 5%, па седнувате некаде да се напиете кафе, го ставате телефонот на полнач. Но, сепак не треба да се чувствувате толку опуштено.

Февруари 19, 2017 Техно Никола Осило

(ВИДЕО) Пуштен во продажба првиот летечки автомобил во светот: Цени од 399.000 евра

„Либерти“ е името на првиот летечки автомобил во светот кој од вчера е пуштен во продажба по цени од 399.000 евра нагоре.