Техно

(ВИДЕО) Тајга - ново руско оружје во „технолошката студена војна“

Руската безбедносна компанија „Инфовач Груп“ го престави својот паметен телефон отпорен на апликации, што собираат податоци за корисникот.

Септември 26, 2017 Техно Камелија Делија

МАСИТ бара Владата со закон да го спречи одливот на ИКТ кадарот во странство

ИКТ компаниите бараат промена на  законите за да можат да обезбедат стимулации со кои ќе ги задржат инженерите кои заминуваат во странство, од кој кадар на домашниот пазар на труд има недостиг од 15 проценти.

Два нови канали на Вип ТВ листата достапни за сите нови и постоечки корисници

Вип со задоволство најавува збогатување на својата понуда со два нови телевизиски канали во Vip TV програмската листа. Од денеска, сите нови и постоечки корисници на Vip TV ќе можат да уживаат во филмскиот канал AXN и музичкиот STOP TV. 

Македонски Телеком слави 100.000 Magenta 1 корисници со двојно повеќе интернет за сите

Овој месец Македонски Телеком слави 100.000 Magenta 1 корисници и по тој повод сите Magenta 1,Smart  и COOL корисници добиваат подарок: двојно повеќе 4G мобилен интернет до крајот на годината.

Септември 9, 2017 Техно Камелија Делија

Како гифовите го покорија интернетот?

Во ера кога информациите доаѓаат 24 часа на ден, седум дена во неделата, кога има притисок да се реагира на вестите во реално време, треба да кажеме нешто, што е можно побрзо и емпатично и го правиме со гифови, пишува ББС.

Септември 8, 2017 Техно Никола Осило

Лансирано супертајно воено вселенско летало во САД

Американската компанија „Спејс Екс“ на милијардерот Илон Маск денеска лансира супертајно вселенско летало на америкаското военовоздухопловство. Фалконовата ракета без екипаж полета од Вселенскиот центар Џон Ф. Кенеди во американска сојузна држава Флорида.

ФЕИТ со воведен курс за програмирање

Сите заинтересирани граѓани кои сакаат да ги научат основите на програмирањето, новозапишаните и актуелните студенти на Факултетот за електротехника и информациски технологии може да го посетуваат новиот курс за програмирање Code@FEIT2017. 

Септември 4, 2017 Техно Никола Осило

Најнови трендови во мобилната телефонија во Македонија

Мобилна телефонија користи 96,1% од населението во Македонија и овој процент бележи благо зголемување во однос на корисниците на мобилна телефонија од 2016 година, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за електронски комуникации.

 

Септември 3, 2017 Техно Никола Осило

Истражување: Колку македонските граѓани се задоволни од телекомуникациските оператори

Процентот на корисници, во однос на 2016 година, за секоја од електронските комуникациски услуги бележи благо зголемување на корисниците со исклучок на фиксната телефонија која го следи трендот на опаѓање започнат

„Sea Hero Quest“ – првата мобилна игра во светот за борба против деменцијата и со virtual reality верзија

Дојче Телеком ја претстави првата игра во виртуелна реалност (VR) со која секој може да помогне во борбата против деменцијата.