Вино

Февруари 15, 2015 Вино
Силвана Жежова

(ФОТО) Продолжува 130 години долгата традиција на закројување на лозјата во „Тиквеш“

Со закројување на лозјата, винарската визба „Тиквеш“ ја продолжи традицијата која во најголемата македонска винарница трае веќе 130 години.Чинот на закројување во чест на Св. Трифун, заштитникот на лозарите и винарите, го извршија министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, претседателот на управниот одбор Светозар Јаневски игенералниот директор Игор Илиевски, во присуство навработени во винарницата, нејзини партнери - лозари и гости.

Февруари 3, 2015 Вино Петре Димитров

Македонија ги доби првите сертифицирани Вински Советници

На 29.01.2015 година во 17:30 часот во Камник Тренинг Центарот официјално беа доделени сертификатите на првите Вински Советници во Македонија, со што успешно се заокружи програмата за стекнување на познавања, вештини и компетиции за винскито сектор.

Јануари 23, 2015 Вино Петре Димитров

Вино за подобар секс

Истражување спроведено меѓу жени открило дека една или две чаши вино во текот на денот може да придонесат за значително подобар и повозбудлив живот во спалната соба. Истражувачите испитале 800 жени на возраст од 18 до 50 години за нивното сексуално задоволство.

Македонско вино по 15-годишна пауза повторно на рафтовите на „Системболагет“

Охрабрвачки сигнали за пласманот на македонски вина во шведската државна продажна мрежа „Системболагет“. Неодамна лансираното вино со сопствен заштитен знак од ова поднебје, „Втора генерација“, сега го има во директна продажба на рафтовите во специјализираните бутици за алкохолни пијалоци, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Од што се создава аромата на виното

Вкусот и аромата на виното го создаваат повеќе чинители. Основни компоненти кои влијаат на вкусот на виното се танинот-тоа е силна супстанција која ја содржат кожата и семките на грозјето кој овозaможува виното да стои 10, па и 20 години. Потоа големо влијание има алкохолот, шеќерноста на грозјето, киселоста на грозјето, како и дабовината во која созрева грозјето. Но, најважна е секако сортата на грозје од која е направено виното. За почеток во оваа статија ќе ги наброиме некои од најпознатите и најискористените сорти на грозје од кои што се прават најквалитетните и најкосумираните вина

Четри причини зошто шампањ се пие во текот на целата година

Шампањот крие неколку добри работи за здравјето па една од вашите новогодишни одлуки нека биде почесто да се почестите со овој вкусен славенички пијалак.
 
Добро е за срцето
 
Пенливите вина можат да го намалат ризикот од срцев и мозочен удар бидејќи обилуваат со растителни соединенија, полифеноли кои се силни антиоксиданси и го намалуваат крвниот притисок.
 
 

Која е разликата помеѓу црвено и бело вино?

Иако и научниците се eдногласни дека умереното конзумирање вино е добро за здравјето, сепак постојат разлики во полезноста помеѓу црното и белото вино.
Црвено вино
Се верува дека црвените вина се добри за срцето, но сепак некои сеподобри од другите. За полезноста на црвеното вино највеќе е заслуженмоќниот антиоксиданс ревератрол кој се наоѓа во лушпата и во семките на грозјето. Далеку поважни состојки на виното се полифенолите, хемискиматерии кои исто така се наоѓаат во лушпата и семките на грозјето, а се природен антиоксиданс кој ги штити

Црвеното вино не одржува млади

Во пресрет на празничната сезона, конечно беше објавено истражувањето што можеби многумина го очекуваа! Истражувачкиот институт The Scripps од Калифорнија неодамна објави дека црвеното вино сепак нѐ оддржува млади.
 
Тимот на Институтот соопшти дека активната состојка ресвератрол содржана во виното, го намалува стресот и ја прочистува крвта, објави британскиот Fashion Telegraph.
 
Истражувачите појаснуваат дека токму оваа состојка е задолжена за спречување на оштетувањата на крвните садови и за спречување на згрутчув