Вино

Септември 1, 2017 Вино Никола Осило

„Тиквеш“ ја зголеми добивката

Винарската визба „Тиквеш“ АД Скопје во првото полугодие од годинава забележа раст на вкупните приходи од 11%, односно зголемување за 60,5 милиони денари.

Во Демир Капија отворен вински дегустациски центар

Вински дегустациски центар е отворен во Демир Капија, во винаријата „Кралица Марија", информираа денеска од Службата за односи со јавноста при демиркаписката општина. 

Кривична од „Повардарие” за Цветков, Костадиновски и Делев

Кривична пријава за измама и злоупотреба на службена положба и овластување против поранешниот министер за земјоделство Михаил Цветков и поранешните заменици-министри за земјоделство и за економија

Сковин ја намали загубата

Во првите шест месеци од годинава, винарската визба Сковин има загуба од 27.205.000 денари, соопшти компанијата преку Македонската берза.

Лозарите бараат 13 денари за „смедеревка" и 15 денари за „вранец"

Откупната цена за килограм грозје од сортата „смедеревка" да биде 13 денари, а за „вранец" 15 денари. Со зголемувањето на шеќерните единици, да расте и откупната цена, бараат лозарите.

И покрај финансиските проблеми и залихите, винариите најавуваат целосен откуп на грозјето

Винарските визби имаат проблем со ликвидноста и залихите, но уверуваат дека  годинашниот род грозје ќе биде откупен во целост.

Штети на лозјата поради горештините

​Штети на лозјата поради горештините се регистрирани во Тиквешко како најголем лозарски регион во Македонија, информираше денеска Благоја Мишковски, долгогодишен професор по стручни предмети во земјоделско шумарското училиште „Ѓорче Петров” од Кавадарци.

Македонски вина на „Стоби“ освоија златни медали на реномиран натпревар во Словенија

Две македонски вина на винаријата „Стоби“ освоија златни медали на винскиот натпревар „Вино Љубљана“ кој се одржа пред десетина дена во главниот град на Словенија.  

Вински медал во Лондон: „Вранец Special Selection“ на Тиквеш со „Трофеј за најдобро црвено вино од Македонија“

На официјалната церемонија што се одржа во Лондон, претставниците на угледниот интернационален вински натпревар - International Wine Challenge

„Вина од Македонија“ е за укинување на забраната за продажба на алкохол 21 часот

​Здружението „Вина од Македонија“, во кое членуваат најголемите производители и извозници на вино во земјата, се приклучува кон иницијативата на Стопанската комора на Македонија, упатена до Владата, за укинување на одредбите