Вино

Во САД пронајдено вино старо два века

​При реновирање на музејот Либерти хол во Њу Џерси, пронајдено е вино старо речиси колку и Соединетите Американски Држави.

Радош Вукиќевиќ– нов генерален директор на ВВ „Тиквеш“

​Управниот одбор на винарската визба „Тиквеш“ го именува Радош Вукиќевиќ за нов генерален директор на компанијата, кој стапува на функцијата од 03.07.2017 година.

Време е за сангрија, спој на вино и лето

Сангрија е овошно вино со потекло од просторите на Шпанија и Португалија. Ова е традиционален пијалок кој станува се повеќе популарен насекаде во светот. Се пие летно време, бидејќи многу освежува. Името го добил од шпанскиот збор sangre што во превод значи крв.

Топлото време ризично за виновата лоза

Топлото време ќе овозможи поволни услови за развој, пред се на пролетните култури на кои во овој период, покрај вода, потребни им се и повисоки температури, а позитивно ќе влијае и врз есенската пченица која зависно од локацијата и кога е посеана, е во фаза од млечна до восочна зрелост, велат агрометеоролозите.

Нови медали за врвните вина на „Тиквеш“

Уште еден златен медал за врвното автентично вино на Винарската визба „Тиквеш“ - „Вранец Спешал Селекшн“ од бербата 2015. Овој пат највисоката наградата е доделена на најголемиот меѓународен вински натпревар што се оджува во Канада (Selections Mondiales de vins Canada), во конкуренција од над 1800 вина од целиот свет.  

(Фото) Белградската елита воодушевена од премиум вината на „Стоби“ и македонската гастрономија

Македонската традиционална храна и врвните вина на винаријата „Стоби“ изминатиот месец беа единственото нешто што можеше да се најде на менито на елитниот ресторан „Ковач“ во Белград.

Квалитетно вино, добра музика и улични артисти на годинашниот Вино фест пред Веро центар

Познати музички имиња од земјава, атрактивни бендови од странство, аниматори, жонглери и улични артисти, заедно со најквалитетните вина на винарниците од земјава, ќе бидат дел од големиот настан Вино фест 2017, кој ќе се одржува 

Тиквеш ја зголеми добивката

Во првите три месеци од годинава бруто добивката на винаријата Тиквеш достигна 108,2 милиони денари, што претставува зголемување за 0,6 милиони денари во однос на истиот период лани, покажува консолидираниот Биланс на успех на компанијата, објавен преку Македонската берза.

Патување само за љубителите на вино

Во Јапонија постои спа центар, во кој буквално можете да пливате во вино.Ако сте љубители на виното, сакате да ви угодуваат и сакате патувања во далечни, егзотични земји, почнете да штедите. Во Јапонија, 100 километри западно од Токио постои спа центар,

Освои дури 25 награди: „Тиквеш“ одново го потврди статусот – најтрофејна винарница од регионот

Врвните автентични вина на Винарската визба „Тиквеш“ освоија вкупно 25 медали и признанија на трите престижни светски вински натпревари што се одржуваат оваа пролет во Лондон и Брисел, со што „Тиквеш“ го потврди статусот - најнаградувана винарница од Југо-источна Европа.