Вино

Втора година по ред одличен успех на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ во Кина, златни медали за „Бела вода“

Винарската визба „Тиквеш“ го надмина минатогодишниот успех остварен на најголемиот и најценетиот натпревар на вина и жестоки пијалаци на азискиот континент, што се одржува во Хонг Конг – Кина. 

Повардарие им должи на лозарите околу 1 милион евра

„Повардарие“  треба да им ги плати на лозарите заостанатите пари за откупеното грозје во претходниот период, одговори вчера министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на новинарско прашање

Септември 9, 2017 Вино Камелија Делија

Николовски најави дополнителни субвенции за лозарите, очекува целосен откуп на грозјето

Според податоците од Државниот инспекторат за земјоделство, заклучно со 5-ти овој месец откупени се околу 16 милиони килограми грозје, од кои најголем дел се од сортите „вранец“ и „смедеревка“, 

Септември 1, 2017 Вино Никола Осило

„Тиквеш“ ја зголеми добивката

Винарската визба „Тиквеш“ АД Скопје во првото полугодие од годинава забележа раст на вкупните приходи од 11%, односно зголемување за 60,5 милиони денари.

Во Демир Капија отворен вински дегустациски центар

Вински дегустациски центар е отворен во Демир Капија, во винаријата „Кралица Марија", информираа денеска од Службата за односи со јавноста при демиркаписката општина. 

Кривична од „Повардарие” за Цветков, Костадиновски и Делев

Кривична пријава за измама и злоупотреба на службена положба и овластување против поранешниот министер за земјоделство Михаил Цветков и поранешните заменици-министри за земјоделство и за економија

Сковин ја намали загубата

Во првите шест месеци од годинава, винарската визба Сковин има загуба од 27.205.000 денари, соопшти компанијата преку Македонската берза.

Лозарите бараат 13 денари за „смедеревка" и 15 денари за „вранец"

Откупната цена за килограм грозје од сортата „смедеревка" да биде 13 денари, а за „вранец" 15 денари. Со зголемувањето на шеќерните единици, да расте и откупната цена, бараат лозарите.

И покрај финансиските проблеми и залихите, винариите најавуваат целосен откуп на грозјето

Винарските визби имаат проблем со ликвидноста и залихите, но уверуваат дека  годинашниот род грозје ќе биде откупен во целост.

Штети на лозјата поради горештините

​Штети на лозјата поради горештините се регистрирани во Тиквешко како најголем лозарски регион во Македонија, информираше денеска Благоја Мишковски, долгогодишен професор по стручни предмети во земјоделско шумарското училиште „Ѓорче Петров” од Кавадарци.