Вино

Зошто треба да пиете шампањ во текот на целата година

Кога на часовникот одекнува полноќ, на Новата година ѝ посакуваме добредојде со чаша шампањ, односно пенливо вино. А потоа, забораваме на него сè до наредната Нова година. Шампањското крие неколку предности за здравјето,

Декември 29, 2016 Вино Камелија Делија

Од што се создава аромата на виното

Вкусот и аромата на виното го создаваат повеќе чинители. Основни компоненти кои влијаат на вкусот на виното се танинот-тоа е силна супстанција која ја содржат кожата и семките на грозјето кој овозaможува виното да стои 10, па и 20 години.

Декември 27, 2016 Вино Камелија Делија

“Повардарие“ пред стечај, лозарите утре на протест

Лозарите во среда ќе го блокираат Основен суд Велес. Ваква најава стигна од регионалниот сојуз „Агротиквешија“. Како што најави претседателот Љупчо Аризанов, се одлучиле на ваков чекор, бидејќи за во среда било закажано рочиште за отворање

Декември 22, 2016 Вино Камелија Делија

Пијте црвено вино за подобра меморија

Доколку умерено пиете црвено вино и имате повеќе од 60 години, големи се шансите за долг животен век и добро памтење, покажуваат најновите истражувања во САД.

Винарската визба „Тиквеш“ исплати над 30% од сумата предвидена за откупот на преземеното грозје годинава

Во 2016 година Винарската визба „Тиквеш“ откупи околу 17,5 милиони килограми грозје со вкупна вредност од 263,5 милиони денари и заклучно со 13.12.2016 исплати околу 84 милиони денари што е над 30% од вкупната вредност на откупот.

(Фото) Во Кавадарци произведено првото зелено и сино вино во светот

Два месеци откако шпанската компанија „Гик“ го промовираше првото сино вино, и го сврте вниманието на винската јавност врз себе, во Македонија е произведено првото зелено вино, кое со својата изразита боја, делува и тоа како примамливо и атрактивно. 

Како најбрзо да се излади виното

​Гости Ви пристигнуваат за половина час, а Вие сте заборавиле да го ставите во ладилникот омилено вино.

(Галерија) Кој се дојде на младо вино во Тиквеш, кај Свето

Бизнисмени, амбасадори, личности од јавниот живот беа дел од традиционалниот „Фестивал на младо вино“ на Тиквеш.

Фестивал на младо вино 2016 во „Тиквеш“: Првичните импресии за вината од годинешната берба се одлични

Многубројните љубители на виното имаа можност да присуствуваат на првото отворање на бочвите со вино од годинешната берба, кое традиционално се одржува во винарската визба „Тиквеш“, во рамки на манифестацијата „Фестивал на младо вино“.

Избрани најдобрите млади вина на натпревар во Кавадарци

Виното “каберне совињон” произведено од Сашко Тасев и “темјаника” од Сашко Андов, освоија гран при за најдобро младо црвено и бело вино, на натпреварот кој го организираше Здружението на винари на Македонија. Тасев доби нагарада цистерна од четиристотини литри, а виното на Андов