Да помогнеме

Ротаракт Клуб Скопје организира Семеен спортски ден за хуманитарни цели

Ротаракт Клуб Скопје организира Семеен спортски ден (Family Sport Day), што ќе се одржи во спортскиот центар „Мондано“ во Скопје, на 27 мај (сабота) од 10 до 17 часот.

ФЗОМ: За детето кое настрадало од струен удар нема предмет за лекување во странство

Во врска со се почестите апели за донации и помош на социјалните мрежи и медиуми за детето П.Б. од Скопје, кое настрадало од струен удар, ФЗОМ сака да извести за следново: За детето П.Б. нема никаков предмет

На Павел, кој е во вештачка кома му треба нашата помош

Павел, едно од двете деца кои пред Велигден настрада од струен удар, додека се сликаше на воз моментално е во вештачка кома во болница во Англија, стои во објавата која се шири на Фејсбук.

Денеска кај Школка се собираат пари за Гоце од Битола кој боледува од тумор на мозокот

Денеска во Градскиот парк кај Школка има концерт на Скопскиот дувачки квинтет, а таму ќе биде поставена кутија за донации за 13-годишниот Гоце од Битола кој боледува од тумор на мозокот.

Студиото „Cut&Cut“ ќе додели гартис фризури и шминка за матуранти од социјални загрозени семејства

Фризерското студио „Cut&Cut“ покренува хуманитарна акција со што ќе додели неколку гратис фризури, шминка во соработка со Magdalena Medici Professional Make Up Artist (@Magdalena.MakeUp) и надградба на нокти во соработка со Диана Лазаревска (Diana Nail Studio) на матуранти кои се од социјално загрозени семејства.

Колку тежат солзите на едно дете кое моли за храна?

Фетах има само 10 години и уште од сега ја чувствува суровоста на животот на своја кожа. Татко му е починат, а детето има две сестри и мајка која е болна. 

Потребни се уште малку средства за лекувањето на 13-годишниот Гоце од Битола

Гоце од Битола. има само 13 години и боледува од тумор на мозокот. Сумата која што му е потребна за лекување од 50.000 евра е намалена за 40.000 евра.

13-годишниот Гоце од Битола боледува од тумор на мозокот, потребни се 50.000 евра за лекување

Гоце од Битола. има само 13 години и боледува од тумор на мозокот. Сумата која што му е потребна за лекување е 50.000 евра. Иако се организираа неколку акции за собирање на средства, сепак тоа не е доволно.

Шиндре: Мајка ми операцијата нема да ја преживее, средствата ќе ги дадеме на друг

Битолскиот активист, Никола Шиндре кој на социјалните мрежи замоли за финансиска помош за неговата мајка која е болна од рак, известува дека парите се собрани, но карциномот на мајка му се проширил и дека таа не можела да ја преживее операцијата.

ФЗОМ: Родителот на Н.Р од Битола нема поднесено барање за лекување во странство

Во врска со барањето за донација на осигуреното лице Н.Р. од Битола за неговиот родител, ФЗОМ ја информира јавноста дека осигуреното лице нема воопшто поднесено барање за лекување во странство.ФЗОМ стапи во контакт со осигуреникот и му укажа каква е постапката