Да помогнеме

Бездомникот Борис кој живее кај Сити мол одбил да биде згрижен во прифатен центар

По апелот на социјалните мрежи за згрижување на бездомникот Борис, кој спие на клупа во близина на Сити мол, интервенирале мобилните тимови на Црвен крст.

Чичко Борис е бездомник, потребни му се храна и алишта

На социјалните мрежи има апел за помош на бездомникот Борис, кој живее на клупите кај зградата Горење, во близина на „Сити мол“.

(Фото) Се запали стан во Драчево, потребна е помош

Вчера во Драчево се запалил стан, но за среќа нема повредени, но има голема материјална штета. 

Чукчуковска: Сакам да сум здрава и самостојно да си ги гледам децата

Поради парализа, Неделка Чукчуковска треба да се оперира на почетокот на март во Србија во специјалната хируршка болница „Медикус“. Операцијата чини 2.850 евра, но таа не е во состојба да обезбеди финансии.

Волонтерска акција за ноќни посети на бездомници

Невладината организација Легис покрена волонтерска акција за ноќни посети на бездомниците. Според објавата на Фејсбук страната на Легис тие на овој начин сакаат да им помогнат на оние бездомници кои поради различни причини не се сместени во дневниот прифатен центар,

(ВИДЕО) Семејство во струмичко заспива со змии и глувци, јадат од контејнери и немаат здравствено осигурување

Заборавени од општеството и цивилизацијата, семејството Доневи од струмичкото село Дражево преживуваат во нечовечки услови, објави А1Он. 

(Фото) Македонските креатори ќе ги стоплуваат социјално загрозените лица

Креаторите Никола Булески, Лидија Георгиева, Јасмина Дракуловска, Олгица Ѓорѓиева, Никола Ефтимова се вклучија во акцијата „Сите стоплени во зима“ на платформата „Мрдни со прст“.

Младо момче боледува од тумор на мозокот, потребни се средства за операција

20-годишниот Иле Илиев боледува од тумор на мозокот и потребни се средства за операција.

Сакам моите деца да бидат среќни како и останите: Да и помогнеме на Ирена од Струмица да застане на нозе

На струмичанка Ирена Танчева која на 27 април 2017 година имаше сообраќајна несреќа и беше правена операција на вратната кичма (5ти и 6ти пршлен) и сега е неподвижна, пренесува Strumicadenes.mk. 

(ВИДЕО) Да му помогнеме на охриѓанецот Роберт, на кој му изгоре куќата

Роберт Николоски од Охрид остана без кров над главата, откако му изгоре куќата, пренесува телевизијата Канал 5.