Да помогнеме

Да му помогнеме на малиот Матеј, чиј татко е решен да си го продаде и бубрегот за да го спаси

На четири годишниот Матеј од Делчево, кој боледува од аутизам и има оштетување на мозокот му е потребна нашата помош. 

Aктерите ќе одиграат по една претстава во чест на децата од СОС Детско село

По повод 27 март, Светскиот ден на театрите, актерите ќе одиграат по една претстава во чест на децата од СОС Детско село Македонија, а приходите од претставите ќе бидат донација за нивното посреќно детство.

Да и помогнеме на Сара (14) во борбата со тумор на мозокот

Сара има 14 години и веќе четврта година се лекува од meduloblastom (тумор на мозок). Сара е оперирана три пати во Скопје, но туморот не е целосно отстранет поради ризикот од големи оштетувања. 

Штанд за хуманитарна помош на малата Јана Грковски на Саемот на мебел

На Саемот на мебел кој ќе се одржи од 22 до 27 март ќе има штанд за донации за малата Јана Грковски, која боледува од церебрална парализа и епилепсија. Ќе има хуманитарен базар и ќе можете да купите ексклузивен накит, фотографии, разни изработки.

Носете шарени чорапи за поддршка на лицата со Даунов синдром

Денеска се одбележува Светскиот ден на Даунов сиднром.Годинешното мото е „Моите пријатели, Моја заедница“ и не потсетува дека онаму каде на децата со Даунов синдром им се дава шанса да учествуваат, сите деца имаат корист од оваа вклученост и на тој начин се гради средина во која царуваат пријателства, прифаќање, почит и високи очекувања.

На Јоце Блажевски му треба нашата помош, му фалат 1.600 евра за третман

После третманот во Москва, (пресадување на матични клетки и земање нови сопствени клетки) брат ми Јоце Блажевски се чувствува многу подобро, пишува на Фејсбук неговата сестра.

(ВИДЕО) Штипјанка моли за леб и дом

„Одам и молам за помош, но мене никој не ми помага“, раскажува штипјанката Марина Насев, која од одговорна и совесна работничка и потстанар, преку ноќ станала бездомник, пренесува телевизијата Стар.
„Ме избркаа од работа и поради тоа морав да се откажам од домот, бидејќи нема со што да ја плаќам киријата“, вели Насев.

Да му помогнеме на десетгодишниот Милан да оди на натпревар по пијано во Италија

На 5. март (сабота), во Капитол Мол се одржа концерт на малите пијанисти од Пијано Форте. Публиката можеше да ужива во музиката на овие млади таленти, особено во ексклузивноста да се слушне во живо 10-годишниот Милан Дучевски кој веќе има освоено 8 први награди.  

Апел до прилепчани: На сограѓанинот Мацко му треба помош да се пребори со секојдневието

На Маријанчо Костоски или попознат меѓу неговите сограѓани од Прилеп како Мацко од Идол, му треба помош.

Со купување на книгата на Искра Донева, ќе помогнете на лицата со попреченост

Одберете оригинален подарок за своите најсакани дами по повод празникот на жената. Подарете љубов, среќа и добрина преку книгите со хаику поезија на нашата млада и реномирана поетеса, Искра Донева. Книгата е подарок што на секому му се допаѓа, таа е богатство на инспирација, исполнетост и среќа.