Да помогнеме

Самохрана мајка боледува од тумор на јајник, потребна и е помош

Самохрана мајка на пет малолетни деца има потреба од помош, бидејќи и е дијагностициран тумор на левиот јајник. 

Хуманитарен пазар на ракотворби изработени од бегалци

По повод Светскиот ден на бегалците, 19 јуни денеска во 18 часот, во дворот на Сули Ан во скопска чаршија, ќе се одржи хуманитарен пазар на над 100 ракотворби (накит, цртежи и слики) изработени од бегалци, под мотото Создади надеж. 

Хуманитарна забава за скопската Зоолошка градина во Клубот Сектор 909

По две години пауза, летниот ноќен клуб „Сектор 909“ повторно ќе ги отвори вратите за својата публика, в среда на 21 јуни. 

Денеска ќе се одржи хуманитарен настан за собирање на средства за лекување на Бубе Ин

Денеска ќе се одржи настан под мотото „Мајсторите за мајсторот“ во Музеј на современа уметност, во организација на Здружението на фризери „Hair fashion group“ со почеток во 19 часот.

Ротаракт Клуб Скопје организира Семеен спортски ден за хуманитарни цели

Ротаракт Клуб Скопје организира Семеен спортски ден (Family Sport Day), што ќе се одржи во спортскиот центар „Мондано“ во Скопје, на 27 мај (сабота) од 10 до 17 часот.

ФЗОМ: За детето кое настрадало од струен удар нема предмет за лекување во странство

Во врска со се почестите апели за донации и помош на социјалните мрежи и медиуми за детето П.Б. од Скопје, кое настрадало од струен удар, ФЗОМ сака да извести за следново: За детето П.Б. нема никаков предмет

На Павел, кој е во вештачка кома му треба нашата помош

Павел, едно од двете деца кои пред Велигден настрада од струен удар, додека се сликаше на воз моментално е во вештачка кома во болница во Англија, стои во објавата која се шири на Фејсбук.

Денеска кај Школка се собираат пари за Гоце од Битола кој боледува од тумор на мозокот

Денеска во Градскиот парк кај Школка има концерт на Скопскиот дувачки квинтет, а таму ќе биде поставена кутија за донации за 13-годишниот Гоце од Битола кој боледува од тумор на мозокот.

Студиото „Cut&Cut“ ќе додели гартис фризури и шминка за матуранти од социјални загрозени семејства

Фризерското студио „Cut&Cut“ покренува хуманитарна акција со што ќе додели неколку гратис фризури, шминка во соработка со Magdalena Medici Professional Make Up Artist (@Magdalena.MakeUp) и надградба на нокти во соработка со Диана Лазаревска (Diana Nail Studio) на матуранти кои се од социјално загрозени семејства.