Да помогнеме

Колку тежат солзите на едно дете кое моли за храна?

Фетах има само 10 години и уште од сега ја чувствува суровоста на животот на своја кожа. Татко му е починат, а детето има две сестри и мајка која е болна. 

Потребни се уште малку средства за лекувањето на 13-годишниот Гоце од Битола

Гоце од Битола. има само 13 години и боледува од тумор на мозокот. Сумата која што му е потребна за лекување од 50.000 евра е намалена за 40.000 евра.

13-годишниот Гоце од Битола боледува од тумор на мозокот, потребни се 50.000 евра за лекување

Гоце од Битола. има само 13 години и боледува од тумор на мозокот. Сумата која што му е потребна за лекување е 50.000 евра. Иако се организираа неколку акции за собирање на средства, сепак тоа не е доволно.

Шиндре: Мајка ми операцијата нема да ја преживее, средствата ќе ги дадеме на друг

Битолскиот активист, Никола Шиндре кој на социјалните мрежи замоли за финансиска помош за неговата мајка која е болна од рак, известува дека парите се собрани, но карциномот на мајка му се проширил и дека таа не можела да ја преживее операцијата.

ФЗОМ: Родителот на Н.Р од Битола нема поднесено барање за лекување во странство

Во врска со барањето за донација на осигуреното лице Н.Р. од Битола за неговиот родител, ФЗОМ ја информира јавноста дека осигуреното лице нема воопшто поднесено барање за лекување во странство.ФЗОМ стапи во контакт со осигуреникот и му укажа каква е постапката 

(Фото) „Кој ќе го закопа последниот битолчанец“, албум за подигање на свеста за луѓето болни од карцином

Битолскиот активист, Никола Шиндре направи фотоалбум кој го посвети на мајка му, татко му, баба му, стрико му, вујна му и сите други кои биле, се или ќе бидат болни од рак.

Здружението „Проект Среќа“ на Арнаудова и официјално беше промовирано во јавноста

Вчера и официјално се промовираше здружението „Проект Среќа“ - Скопје кое е оформено од Кристина Арнаудова, како основач и претседател, и група граѓани, ентузијасти, филантропи, активни во хуманитарната работа.

Вечерва ќе се одржи хуманитарната забава за Наташа во бистро „Опера паб“

ЈП Паркинзи на Општина Центар организира голема хуманитарна забава за Наташа Николовска која боледува од рак на желудник.

Еве во кои градови ќе можете да се потпишете и да дадете поддршка на лицата со посебни потреби

Вчера во Штип биле собрани 1.626 потписи за поддршка на лицата со посебни потреби информираше Зоран Мијалков. Акцијата продолжува и денеска од 11.55 часот на градскиот плоштад и ќе трае до 17 часот.

Потписи за поддршка на родителите на деца со посебни потреби и во Куманово

И кумановци ќе можат да се потпишат и да дадат поддршка на родителите на деца со посебни потреби на пунктови кои ќе бидат поставени на градскиот плоштад, кои, како што информираа денеска од здружението „Инклузива“, ќе бидат отворени од утре до петок.