Да помогнеме

Потписи за поддршка на родителите на деца со посебни потреби и во Куманово

И кумановци ќе можат да се потпишат и да дадат поддршка на родителите на деца со посебни потреби на пунктови кои ќе бидат поставени на градскиот плоштад, кои, како што информираа денеска од здружението „Инклузива“, ќе бидат отворени од утре до петок.

Во Штип се собираат потписи за поддршка на родителите на деца со посебни потреби

Здруженијата на децата со посебни потреби во текот на викендов собрале над 20.000 потписи од граѓаните за законски измени, информираше на денешната прес-конференција Зоран Мијалков од Здружението „Сплотени срца“-Штип.

Голем број граѓани дадоа поддршка на лицата со посебни потреби и чекаа ред да се потпишат

Голем број граѓани на Скопје денеска дадоа поддршка за законските измени кои ги бараат родителите на лицата со посебни потреби за институционално да им се олесни животот на овие луѓе.

Ајде сите на Плоштад да се потпишеме и да дадеме поддршка на лицата со посебни потреби

Книгата за потписи за поддршка за децата и возрасните со посебни потреби денеска ќе се постави на градскиот плоштад Македонија во Скопје од 10 часот и таму ќе биде до 16 часот, изјави за еМагазин, Зоран Мијалков еден од организаторите на јавниот собир на лицата со посебни потреби. 

Ретвитни Оброк и Мрдни со Прст заедно ќе готват за бездомници

Денес од 17:00 часот, на улица Петар Поп Арсов бр. 6. во близина на Универзална Сала, Ретвитни Оброк заедно со Мрдни со Прст и DJ Goce SAF ќе готват за бездомници и ќе го прослават 2-от роденден на групата ентузијасти која подготвува и донира оброци на оние на кои им е најпотребно.

12.000 евра се потребни да се спаси самохрана мајка на едно дете која боледува од канцер

Наташа Николовска е самохрана мајка и боледува од канцер на желудник, а потребни и се 12.000 евра средства за лекување.

Каде можете да го донирате вишокот храна од празниците?

Изминува и последниот ден од продолжениот празничен викенд исполнет со богата софра со храна и убави моменти со најблиските. Како по обичај повеќето македонски семејства за празничниот период купуваат повеќе храна отколку што им е потребно, па во многу случаи потоа таа завршува во контејнерите.

Хуманитарна велигденска приказна во Капитол мол за шестмесечната Миа која е во вештачка кома

Велигден е еден од најголемите и најпрекрасните семејни празници кои се прославуваат во текот на годината. Денови кога се расположени и најмалите и големите, кога секојдневните грижи се надминуваат и кога човек се фокусира на најзначајното нешто во животот – семејството.

На 15-годишната Сара која боледува од леукемија и треба наша помош

Петнаесетгодишната Сара Јорданова од Штип боледува од леукемија. Пред три месеци и е направена трансплантација на коскена срцевина во Италија каде што се уште престојува поради претстојните контроли.

Голем хуманитарен концерт за помош на лицата со интелектуална попреченост

Македонските бендови „Ареа“, „ПМГ колектив“, „Фанк шуи“, „Кара“ и „Линколн летер“ утре (12 април) во 19 часот ќе настапат на хуманитарниот концерт Teenage Riot кој ќе се одржи во Младинскиот културен центар во Скопје.