Живот

Ќе јадеме поскап сладолед: Природната ванила скокна на 500 евра за килограм

Цената на природен сладолед од ванила во изминатите неколку години порасна ширум светот и мали се шансите да се намали, изјави сопственикот на компанијата "Aust&Hahman", која е една од најпознатите снабдувачи со ванила во светот.

Совети: Како патувањето со мали деца да биде полесно

Најчесто причина за тоа е ризикот од тоа како децата ќе го поднесат патот. Откако ќе се одлучат, следат уште проблеми: што сѐ треба да спакуваат и што да земат со себе за по пат?

Која е најефективната заштита од комарци

Во студијата која е спроведена од страна на научници од Ново Мексико, Државниот институт од Лас Крускес, се тестирани 11 видови репеленти против комарци. Истражувањето е објавено во списанието Journal of Insect Science.

Враснатите нокти главна тема на конгресот на подолози во Полска – Македонија со стручно предавање

Примената на Аркада методата за нехируршки третман на враснати нокти и и хируршки техники на мекото ткиво кај хронични случаеви на враснати нокти, како и потребата од едукација на пациентите за можните третмани за враснатите нокти, беа темите кои ги дискутираа 250 подолози од цела Европа на интернационалната конференција „Medical Podologу“ којa се одржа во Вроцлав, Полска.

(Фото) Се одржа кастинг за избор на Лице на годината од Македонија, за победникот ќе се одлучи во Белград

Mодната агенција Моделс ИН од Скопје организираше кастинг за Лице на годината.„Благодарение на големата соработка со агенцијата од Белград - Моделс Скаутинг Офис (MSO ) врвниот тим на букери предводени од Јелена Џокиќ и Катарина Весковиќ ја направија селекцијата на 12 те финалистки за да одберат Лице на годината за Македонија“, информираат од агенцијата.

Откриен нов антибиотик, ефикасен против отпорни бактерии

​Научници открија нов антибиотик, кој е исклучително ефикасен против бактерии отпорни на веќе познати антимикробални агенси.

Студената вода ги отстранува микробите со ист ефект како и топлата

​Американските научници тврдат дека ја побиле теоријата дека миењето на рацете со топла вода убива повеќе микроби отколку да ги миете со ладна вода. 

Колку години треба да ги носите истите очила за сонце, без штетни последици?

Сончевите зраци со текот на времето го оштетуваат стаклото, па по неколку години очилата го немаат истиот ефект како првите денови кога сме ги купиле.

Домашни лекови за изгореници од сонце

Кога станува збор за изгорениците од сонце, важи изреката: „Подобро е да се спречи, отколку да се лечи“. Превенцијата е најдобриот начин да се заштитите од краткотрајните последици како црвенило, болка или меури, но исто така и да го намалите ризикот од долготрајни оштетувања на кожата или рак.

Положбата во која седите открива многу за вас

​Седите исправено, со скрстени раце, потпрени... Секоја положба „зборува” многу за вас.