Убава приказна

10 години книжарница „Три: 10 години шириме добра мисла

Книжарницата ТРИ денеска прославува десет години од своето отворање. Десет години во кои успеа да се наметне како центар околу кој гравитираат некои од главните книжевни и културни случувања во градот. Мисијата на ТРИ беше и остана – да ја шири добрата мисла! 
 

МИА бележи 17 години од емитувањето на првата вест

„Едно лице почина, 17 се повредени во земјотресот во Србија“ е насловот на првата вест што Македонската информативна агенција (МИА) ја емитуваше на 30 септември 1998 година, со што почна редовната продукција на информации до корисниците.

7о години АМСМ: Компанијата брои 15.000 лојални членови, обучени се 20.000 кандидати за возачи

Авто мото сојуз на Македонија прослави 70 години од своето постоење. Во присуство на голем број гости, пријатели, соработници прославата се случи синоќа во МНТ.

20 години јубилеј: Audi А3 слави со повеќе од 3,5 милиони возила продадени низ цел свет

 
Компактниот автомобил од Инголштат уште на самиот почеток го освои пазарот благодарение на спортскиот изглед, врвната изработка и Quattro погонот. Во изминативе две децении стана глобален играч и ги има освоено патиштата во повеќе од 100 земји.

(Галерија) 10 години АВОН Македонија: Козметичкиот гигант продава по 250 производи секој час

Компанијата АВОН го прослави 10-годишниот јубилеј од отворањето на канцеларијата во земјава, а одговорните посочија дека нивна задача не е само да продаваат производи, туку да ѝ овозможат на секоја жена да го покаже своето најубаво лице.
 

Омилените пуканки Opss се вкусен и здрав домашен производ

Во тренд со нутриционистичките правци, пуканките кои се изготвуваат од пченка се препорачани од сите експерти за здрава храна како за деца така и за возрасни. Во домашен амбиент, на кино, во друштво, пуканките прераснаа во синоним за социјален момент, друштво и уживање. 

Свежина, иновација и квалитет: Мебел-Ви слави 18 години

Приказната за Мебел-Ви започнува во 1997 година во Виница, како проект кој треба да внесе свежина, иновација и квалитет на тогашниот пазар за мебел во Македонија. 

Одговорноста на синиот овал: Запознајте го сервисниот центар на Ми-Да Гранд Моторс

Поседувањето вистински автомобил влијае на едноставноста на нашето секојдневие. Ford се докажува како омилен избор во автомобилската индустрија, особено во класата на урбани автомобили поради квалитетот на возилата кои секоја серија се сè пософистицирани и извонредно прилагодени на потребите на корисниците и поради грижата на производителите но и пристапот на дистрибутерите на Ford возилата кон корисниците на овој бренд.

(Фото) На вечера во волшебната градина на ресторанот Бакал

Сакате да избегате од напорното секојдневие. Само на 15 минути од Скопје во тетовското село Брвеница е сместен ресторанот Бакал. Вистинско уживање за љубителите на убавата природа и добрата храна. Градината на ресторанот е посебно уредена, што остава впечаток  како да се наоѓате далеку, на некое скапо егзотично место, за кое досега само сте сонувале, а не дека сте во Македонија.  

Голем јубилеј: „Неоком“ слави 25 години

Компанијата „Неоком“ прослави 25-годишнина од своето постоење на домашниот ИКТ пазар. Како една од водечките ИКТ компании кај нас, „Неоком“ во своето 25-годишно работење успеа да прерасне од мала компанија во групација на компании која ги опфаќа сите аспекти во индустријата од ИКТ.