Убава приказна

Алкалоид прослави 40 години од постоењето на брендот „Бекутан“: Како се создаваше приказната

Во присуство на претставници на медиумите, педијатри, фармацевти, технолози, дерматолози и останати блиски соработници, „Алкалоид“ го одбележа почетокот на кампањата планирана по повод 40-годишиот јубилеј на еден од водечките брендови на компанијата – добро познатиот „Бекутан“. 

Викторија Лоба новото заштитно лице на Орифлеим: „Сите жени се убави на свој начин“

Во ресторанот „Four“ Орифлеим Македонија оддржа несекојдневен и инспиративен настан полн со изненадувања овозможувајќи им на присутните мигови вредни за паметење.

(Галерија) 15 години ФОН: Кој му дојде на честито на Фијат Цановски

Приватниот универзитет ФОН синоќа прослави 15 години. На свеченоста која се одржа во објектот на Универзитот беа присутни бројни преставници од власта. 

(Фото) Мајкрософт Македонија направи значаен чекор во промена на општеството со организација на DigiGirlz

На 15-ти и 16-ти март Мајкрософт Македонија го организираше настанот DigiGirlz. Овој настан се организираше  како дел од YouthSpark иницијативата. 

(Фото) Ќерката на единствената преживеана македонска Еврејка од Холокаустот, во Битола ја собра фамилијата разделена на три континенти

Животната приказна на Гита Шами, единствената Еврејка од Македонија која го преживеала Холокаустот во логорот Аушвиц-Биркенау, денеска во Битола ја раскажа нејзината ќерка Сара Ле Гутман Калдерон, родум од Битола.

Од каде потекнува инспирацијата за „Плати со поезија“?

Најмодерниот и најомилениот пијалак на цивилизираниот свет не бил секогаш толку лесно достапен. Кафето, познато и како „волшебни зрна“ поради моќта да дава наплив на енергија, има долга и интересна историја.  

(Галерија) „Фантазија„, нова инвестиција на Макпрогрес: Како секој да направи мафини или палачинки за 10 минути

Реномираната македонска кондиторска компанија Макпрогрес денеска официјално го пушти во употреба новиот погон за производство, преработка и пакување на новиот бренд Фантазија.  

(Фото) Цветиќ живее од изработка на макети кои ги продава на странски колекционери

Драган Цветиќ е претседател на макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски“, но и човек кој професионално се занимава со изработка на макети за странски колекционери и музеи. 

Клиниката „Жан Митрев“ одбележа 18 години од работењето

Еден милион и петстотини илјади третирани пациенти и над триесет илјади направени операции на пациенти од цела Европа, се бројките кои ја одбележаа 18-годишнината од клиниката „Жан Митрев“. 

Компанијата „Унавита“ со македонски капитал создаде производ за борба со ракот

„Унавита“ е интернационална компанија со американско-хрватско-македонски капитал, лоцирана во Република Бугарија. Компанијата успеа да создаде два препарата кои се силни зајакнувачи на имунолошкиот систем и кои помагаат во борбата со ракот на меките ткива, а исто така помагаат и кај хепатитиси Б и Ц.