Убава приказна

Две години од постоењето на центарот „Јавна соба“, поим за урбано Скопје

Овој викенд Јавна соба слави две години од своето постоење и по тој повод на 27. и 28. октомври приредува голема, дво-дневна културна прослава за сите жители на Скопје.

(Галерија) Mercedes-AMG на европска турнеја – во Скопје слави половина век постоење

На европската карта за прослава на 50 годишното постоење на Mercedes-AMG се најде и нашиот главен град, каде на посебно подготвен полигон беа претставени најновите модели на оваа премиум спортска автомобилска марка.

(Фото) Илирика прослави 10 години во Македонија

Илирика како врвна финансиска институција која нуди високо ниво на инвестициски услуги во Македонија прослави два јубилеја, 10 години во Македонија и 25 години од основањето во Словенија. Илирика е основана во 1992 година

Првото приватно национално радио „Канал 77“ денеска слави 26 години постоење

Радио Канал 77 започна со работа на 4-ти октомври 1991 година и од тој ден, како единствен национален медиум од срцето на Штип, веќе 26 години, ја шири магијата во етерот на 32 фреквенции ширум нашата земја.

Skopje City Mall прославува 5 години, го посетиле 35 милиони посетители

По повод петтиот роденден на Skopje City Mall, денес се одржа прес-конференција на која претставници на менаџментот од трговскиот центар на медиумите им го претставија досегашното работење, идните планови, како и деталната роденденска програма. 

(Фото) Секој коктел раскажува приказна

Во Рим, центарот на италијанската кинематографија, оваа година симболично се отвори и започна новата кампања “Campari Red Diaries” (Црвените дневници на Кампари) - (Р)еволуција на Кампари календарот.  

„О ла ла“ слави шест години постоење, шест најпродавани слатки се на попуст

„О ла ла“ го слави шестиот роденден со шесте најпродавани слатки американски палачинки, Васина торта, нутела торта, панакота, чоколаден мус и браун со вишна денеска по специјален попуст од 20 проценти.

МИА бележи 19 години од емитувањето на првата вест

„Едно лице почина, 17 се повредени во земјотресот во Србија“ е насловот на првата вест што Македонската информативна агенција (МИА) ја емитуваше на 30 септември 1998 година, со што почна редовната продукција на информации до корисниците.

Даталаб прославува 20 години постоење

Групацијата Даталаб, водечко претпријатие за деловно-информациони системи во Југозападна Европа, денеска прославува 20 години постоење. Мисијата на претпријатието е со постојани иновации да се постигне квалитетна деловна информатика за сите, и за најмалите прептријатија.

(Фото) Научен клуб „Експлорариум“ нова содржина за деца во Скопје

Неодамна започна со работа „Експлорариум“ првиот научен клуб за  деца во Македонија. На површина од 500 м2 клубот располага со четири современо опремени лаборатории и програма која нуди одговор на многубројни прашања од секојдневниот живот.