Убава приказна

(ВИДЕО) Фетаи со инспиративна приказна: Се омажив на 17 години, но не се откажав од својот сон

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи, раскажа голем дел од нејзиниот приватен живот, на трибината организирана во ЕУ-Инфо центарот по повод 8 Март.Како и поттик и инспирација за девојките и жените, нејзината порака беше дека не треба да се откажат од 

(Галерија) 25 години Јумис: Македонски мебел со совршен дизајн и квалитет

Кога пред 25 години, дрвноиндустрискиот инженер, Илија Арсовски, го отворил салонот за мебел ЈУМИС, не претпоставувал дека еден ден истиот ќе прерасне во една од најголемите фабрики за мебел во земјава.

Kомпанијата „Новако“ осум години ги носи светските трендови во Македонија

Лидерот во производство и продажба на лифтови, ескалатори, подвижни траки, авио мостови и други транспортни и индустриски системи во Македонија, „Новако“, член на светски водечката групација ThyssenKrupp, оваа година го прославува својот 8-ми роденден.

(Фото) Компанијата ИТД Дистрибуција прослави 10 години од постоењето

Компанијата ИТД Дистрибуција ја прослави десетгодишнината од своето постоење во Македонија.  Својата јубилејна годишнина, компанијата заедно со вработените и долгогодишните партнери и соработници од земјата и од странство ја одбележа со свеченост организирана 

33 години традиција: Олимпиа Моторс - 100% ориентирани кон грижата на возилата на нашите клиенти

Целта на Олимпиа Моторс е да изгради премиум сервис за ОПЕЛ возила во кој ќе ги надмине сите бариери со кои се соочуваат клиентите денес кога треба да го сервисираат својот автомобил – особено делот на доверба и транспарентност во работењето.

Значењето на Superbrands во Македонија

Superbrands организацијата започнала пред 20 години во Велика Британија како радио шоу на BBC Лондон. Неколку години после нејзиното основање оваа меѓународна организација прераснува во глобален авторитет од областа на брендингот. Superbrands моментално функционира во 92 земји ширум светот. 

(ВИДЕО) Македонската изолациона иновација „ТермоСтоп” ја освојува и Русија

Иновацијата на македонската компанија Металотехника Прилеп ќе се продава и на рускиот и украинскиот пазар. Станува збор за нов високо квалитетен термоизолационен производ „ТермоСтоп” кој претставува вистинско изолационо чудо. 

Историјата на Superbrands

Првите чекори на Superbrands се направени во 1994 во Обиденото Кралство. Организацијата започнува како емисија за BBC Radio Лондон чија цел е давање совети на потрошувачите и бизнисите за значајноста на брендови во државата и пошироко.

Македонски кроасани освојуваат девет странски пазари

Следејќи ја идејата да создадат производ кој ќе го има вкусот и мирисот како да е подготвен дома, македонската фабрика „Жито пром“ ги направи кроасаните 4U кои веќе освоија и девет странските пазари. 

 

Компанијата „Логин системи“ прослави 25 години постоење

На 1 ноември пред 25 години започна првиот работен ден за „Логин системи“, македонска компанија за креирање и одржување на деловни ЕРП решенија базирани на Microsoft Dynamics NAV (НАВ).