Убава приказна

Во една од најбрзо растечките авиокомпании во светот „Катар ервејс“ работат 100 Македонци

„Катар ервејс“ е национална авиокомпанија од Катар и една од најуспешните приказни во сферата на авиоиндустријата. 

(Фото) Достапно и кај нас: Разубавете ги своите прослави и забави со склуптури од мраз

Ice Technology е првата фирма во Македонија која за вашите забави, прослави од секаков тип, маркетинг кампањи, деловни настани... Ви нуди разубавување на целиот амбиент и специјален ефект со склуптури од мраз, направени кај нас.

Запознајте ја Ангела Николовска, која продава македонски производи во Катар

Ангела Николовска, прв пат дошла во Катар во јули 2013 година. Работела во ресторан како менаџер, како што вели за „смешна плата“. „Тоа не ме обесхрабри, баш напротив, ме мотивираше да го искористам својот капацитет и искуството, за да создадам нешто што ќе ме исполнува

Четврти роденден: Како се роди еМагазин

По долгодишно новинарско следење пред се на бизнисот во Македонија, јас и уште тројца колеги, одлучивме работите да ги земеме во свои раце и практично да провериме како е да се води бизнис во земјава.

Граве осигурување одбележува 10 години на македонскиот пазар

Под мотото „Го славиме животот“ на 26 мај осигурителната компанија „Граве“ ја одбележа својата 10-годишнина откако е присутна на македонскиот осигурителен пазар.

Швајцарија и Македонија: 25 години на соработка и поддршка

Швајцарија ја подржува политичката, социјалната и економската транзиција на Македонија од 1992 година. Оваа долгорочна соработка доаѓа од швајцарската традиција на солидарност и одговорност и го одразува значењето кое Швајцарија го придава на стабилноста и развојот на Македонија и регионот. 

Кафулето „Излет“ слави осум години

Пред осум години во срцето на центарот на Скопје се роди кафулето „Излет“, кое, иако е лоцирано во најфрекветниот дел од градот, сепак благодарејќи на пријатната атмосфера и дворот кој изобилува со зеленило, за момент прави да се чувствувате како да сте сосема изолирани од бучавата на метрополата. 

Нова едиција „Басни од Македонија“ – волшебни народни приказни во модерно издание

По големиот успех на едицијата „Бајки од Македонија“, Движењето за поддршка на креативноста, Иво Лауренчиќ „Браво сине“ и издавачката куќа „Арс Ламина“ издадоа нова едиција „Басни од Македонија“. 

Калински за „еМагазин“: Бев подготвен на збогување со гледачите, секој работен век си има крај

„Еден праг во животот се пречекорува и еден долг период завршува тука. Нема да се повтрои тоа што ми беше пружено во Македонската радио телевизија. Чувството е посебно и не сум многу свесен во моментов. Среќен сум што успеав да го завршам работниот век во добра кондиција,“ вели Калински за „еМагазин.“

Јубилеј на „Империал тобако“ во Македонија: 15 години докажан и доверлив партнер на македонската економија

Од 2002 година вкупно се инвестирани околу 33 милиони евра, пред сé во осовременување на технолошкиот процес и во иновации, а во тек на имплементација е нова голема инвестиција во производството